Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
01 obete bombardovania nitry.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Obete bombardovania Nitry. Foto: Klub priateľov starej Nitry
24. marca 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pred 72 rokmi zbombardovali Rusi Nitru, o život prišli stovky ľudí

Nepochopiteľné bombardovanie civilného obyvateľstva malo katastrofálne následky.

V pondelok 26. marca 1945 sa v Nitre práve konal trh. Bolo príjemné jarné ráno, blížila sa Veľká noc a na jarmok v centre mesta prišli ľudia aj z vidieka. O 8.15 hod. sa zrazu na oblohe objavili stíhačky označené červenou hviezdou. Útok 27 sovietskych ľahkých bombardérov si vyžiadal minimálne 345 potvrdených obetí.

Celé mesto zachvátil chaos a panika. Bomby zasiahli okrem iného aj jednu z dominánt mesta – mestské divadlo, predchodcu dnešného Divadla Andreja Bagara. Ako uvádza autor Štefan Košovan vo svojej knihe o bombardovaní mesta s názvom Nitra, druhé Coventry?, počas osudného dňa zomrelo 187 osôb mužského pohlavia, 164 ženského pohlavia, z toho bolo 53 detí do 18 rokov. Všetko to boli civilné osoby s výnimkou 13 vojakov – osem bolo vojakov slovenskej armády a päť nemeckého Wehrmachtu.

02 bombardovanie nitry.jpg
Bombardovanie Nitry. Foto: Klub priateľov starej Nitry

„Najväčší počet obetí bol na hlavnej Hlinkovej ulici, pretože mnoho občanov stálo pred predajňou obuvi Baťa na prídely obuvi, ďalej na Vŕšku a na trhovisku pri pošte. (…) Pohľad po nálete bol šokujúci, ulice boli plné zohyzdených a roztrhaných mŕtvol, ranení s odtrhnutými údmi kričali od bolesti a volali o pomoc. Autá, koče, kone boli rozdrúzgané a rozhádzané po uliciach a voľnom priestranstve,“ píše Košovan. Úplne zničených bolo 53 domov a 172 bytov, poškodených bolo 295 domov a 301 bytov. Zo zhodených bômb 30 nevybuchlo.

Najsmutnejšie je, že celý nálet bol zbytočný a nezmyselný, Nemci z Nitry odišli deň predtým. „Historická udalosť bombardovanie Nitry je našej verejnosti pomerne neznámou kapitolou, ktorá donedávna stála na okraji záujmu a veľmi skoro upadla do zabudnutia,“ poukázal Košovan.

03 spolocny hrob obeti bomardovania na mestskom cintorine.jpg
Spoločný hrob obetí bombardovania na mestskom cintoríne. Foto: Mesto Nitra

Téma bola za čias komunizmu tabu, keďže mesto zbombardovali práve Rusi. Mesto si obete ničivého bombardovania pripomenie v nedeľu 26. marca o 14. hodine pri dvoch spoločných hroboch obetí na Mestskom cintoríne v Nitre. „Pozývame všetkých občanov mesta Nitry, aby sa spoločne s nami prišli pokloniť pamiatke nevinných ľudí, ktorých životy boli zmarené len niekoľko dní pred koncom druhej svetovej vojny,“ pozýva radnica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X