Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TRSTENÁ: Oslavy Dòa colníkov a 40. výroèia ECU
ilustračné: SITA Oslavy Dòa colníkov a 40. výroèia Európskej colnej únie sa uskutoènili v Trstenej na Námestí M. R. Štefánika. Záujemcom tu colníci predviedli skenovanie autobusu pomocou špeciálneho zariadenia, odolnos ochrannej vesty, návštevníkov tiež zoznámili ich s rôznymi zbraòami a odpovedali na mnohé zvedavé otázky. Trstená, 26. september 2008. Foto: SITA/ David Lajmon
6. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Polovica kontrolovaných prevádzok nemala v poriadku pokladnice

V rámci kontrol v roku 2016 nitrianski colníci zistili, že takmer polovica prevádzok nedodržiava zákon o elektronickej registračnej pokladnici (ERP). Za porušenia im uložili pokuty vo výške 171 636 eur, v 37 prípadoch bol predajcom uložený zákaz predaja a v ôsmich prípadoch bol zaslaný návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia.

„V roku 2016 vykonali nitrianski colníci v rámci Nitrianskeho kraja 1 344 kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o ERP. Až v 627 prevádzkach zistili porušenie zákona, čo predstavuje viac ako 46 % z celkového počtu kontrolovaných prevádzok. Za uvedené porušenia boli obchodníkom na mieste uložené pokuty v celkovej výške 157 456 eur, v 15 prípadoch boli porušenia riešené v správnom konaní, kde pokuty dosiahli 14 180 eur,“ uviedol Pacher. Najvyššia pokuta podľa neho dosiahla 10 000 eur a bola uložená za zistené porušenia zákazu predaja tovaru na predajnom mieste.

Cieľom kontrol bolo podľa colníkov najmä zistiť, či obchodníci riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladníc a či im následne vydávajú pokladničný doklad, ktorý spĺňa náležitosti podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. „Výsledky kontrol potvrdili potrebu ich vykonávania, pretože oproti roku 2015 prišlo dokonca k miernemu percentuálnemu nárastu zistených porušení zákona,“ skonštatoval Pacher.

Najčastejším porušením zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice v roku 2016 podľa neho bolo nezaevidovanie tržby v registračnej pokladnici, nesprávne pomenovanie tovaru na pokladničnom doklade alebo rozdiel hotovosti nachádzajúcej sa v pokladnici oproti prehľadovej uzávierke.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X