Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Restaurácia pokladnicný blok nitriansky kraj colníci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. mája 2023 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA Diskusia()

Colníci odhalili v Nitrianskom kraji reštaurácie s falošnými dokladmi, všetky má jeden majiteľ

Majiteľovi hrozí pokuta v rozmedzí od 2 až do 10-tisíc eur a to za každú prevádzku. Okrem toho ho čakajú ďalšie kontroly, keďže prijatá tržba bola na základe falošného pokladničného dokladu.

Na falošné pokladničné doklady doplatil majiteľ reštaurácií v Nitrianskom kraji, zákazníkom v nich vydávali falošné pokladničné doklady. Na tieto podvody im prišli kontrolóri finančnej správy. Informuje o tom hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská, podľa ktorej colníci prevádzky monitorovali už dlhšie a celkovo v rámci kontrolnej akcie zabezpečili až 19 pokladníc.

Kontrolóri finančnej správy v reštauráciách v Nitrianskom kraji v apríli a v máji tohto roka zrealizovali skryté kontrolné nákupy. „V ôsmich prevádzkach patriacich rovnakému majiteľovi už na diaľku zistili vydávanie falošných pokladničných dokladov. Následne uskutočnili v druhej polovici mája zisťovania na mieste, ktoré podvodné konanie potvrdili,“ prezradila Rybanská s dodatkom, že kontrolované pokladnice umožňovali vystaviť doklady, ktoré neboli zasielané do systému e-kasa a neboli ani ukladané do chráneného dátového úložiska (CHDÚ).

Samotná obsluha pritom mala možnosť zvoliť si, či doklad bude vytlačený cez tlačiareň, na ktorú je pripojené CHDÚ, alebo cez tlačiareň, kde nie je pripojené žiadne CHDÚ. Finančnej správe sa v rámci kontrolnej akcie podarilo zaistiť celkovo v ôsmich prevádzkach až 19 online registračných pokladníc (ORP), ktoré vydávali falošné pokladničné doklady. Pokladnice budú podrobené technickej expertíze.

Týmto úkonom ale kontrola pre majiteľa prevádzok nekončí, pretože je podozrivý zo spáchania správneho deliktu, keďže prijatá tržba bola na základe falošného pokladničného dokladu. Vzniklo tiež dôvodné podozrenie z pozmeňovania údajov v ORP, ako aj dôvodné podozrenie z toho, že ORP nespĺňali zákonom stanovené požiadavky týkajúce sa vydaných pokladničných dokladov a ukladania údajov do CHDÚ.

Výška pokuty bude podľa Rybanskej závisieť od technickej expertízy a jej zistení, pričom je pravdepodobné, že zistenia môžu vyústiť aj do trestného oznámenia pre spáchanie trestného činu krátenia dane a poistného.

Na základe doposiaľ zdokumentovaných zistení hrozí podnikateľovi pokuta v rozmedzí od 2 000 eur až do 10-tisíc eur za každú prevádzku. Po vykonaní technickej expertízy budú zistenia postúpené príslušným daňovým úradom pre účely daňovej kontroly,“ skonštatovala na záver hovorkyňa colníkov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X