Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dsc_0680.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NSK
16. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Nové európske združenie EZÚS PONTIBUS chce spolupracovať v ekonomike i doprave

Hlavným zmyslom dokumentu je prehĺbiť spoluprácu vo viacerých odvetviach hlavne medzi prihraničnými oblasťami Slovenska a Maďarska.

Európske združenie PONTIBUS vzniklo po takmer dvojročnej intenzívnej príprave a prioritnými oblasťami medzinárodnej spolupráce by mali byť doprava, hospodárstvo, výskum, kultúra, šport a iné. V pondelok sa stretli zakladajúci členovia tohto zoskupenia, ktorými sú Nitriansky samosprávny kraj (NSK) a Samospráva Peštianskej župy na prvom zasadnutí. Bol na ňom schválený a podpísaný dodatok k dohovoru a stanovám, členovia schválili rozpočet a plán činností na tento rok a tiež sa konalo prvé zasadnutie dozornej rady.

Predseda NSK Milan Belica uviedol, že takáto spolupráca vytvára dobré podmienky na mimoriadne výhodné čerpanie finančných prostriedkov z kohéznych fondov oboch štátov. Podľa predsedu Samosprávy Peštianskej župy a podpredsedu združenia Istvána Szabóa bude strategickou témou spolupráce predovšetkým oblasť dopravy, cestovného ruchu a školstva. „V rámci cestovného ruchu je potrebné rozvíjať turizmus v povodí Ipľa, prepojenie cyklotrás na oboch stranách hranice,“ uviedol Szabó.

Ako sa vyjadril riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan, v nasledujúcom období by sa k EZÚS PONTIBUS mohli pripojiť ďalšie mestá. „Predbežne vieme, že na maďarskej strane by to mali byť mestá Budapešť a Vác a na slovenskej strane mestá Nitra a Levice,“ dodal Guťan.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X