Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dab_nr.jpg
© Lucia Bihuncová, NitraDen.sk
20. augusta 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nová sezóna DAB v Nitre bude monotematická, predstaví slovenských autorov

Blíži sa divadelná sezóna 2016/2017. Na čo sa môžete tešiť v rámci Divadla Andreja Bagara v Nitre? Čakajú vás slovenskí autori.

Nová divadelná sezóna v DAB s názvom Made in Slovakia bude monotematická a predstaví slovenských autorov. Ako uvádza divadlo na svojej webovej stránke: „V sezóne 2016/2017 sa Divadlo Andreja Bagara v Nitre pokúsi nájsť odpoveď na otázku, s akým myšlienkovým a tematicky aktuálnym odkazom sa k nám dnes z divadelného javiska prihovárajú texty slovenských autorov 20. a 21. storočia.“

Diváci sa môžu tešiť na dve dnes už priam klasické diela modernej slovenskej dramatickej literatúry, avšak vynechaná nebude ani strhujúca poézia velikána slovenskej obraznosti. Divadlo uvedie niekoľko pôvodných a súčasných slovenských dramatických textov, ktorá vznikli na objednávku a vďaka iniciatíve tohto nitrianskeho divadla.

„Naši diváci sa tak môžu tešiť, s dôrazom na zachovanie žánrovej a tematickej pestrosti ponúknutej kolekcie, hneď na niekoľko svetových premiér! A to vo výrazných rukopisoch inšpiratívnych slovenských aj zahraničných režisérov,“ informuje DAB.

Sezónou Made in Slovakia sa divadlo snaží nadviazať na sezónu 2007/2008, ktorá niesla názov Rodinné striebro a stretla sa s pozitívnym ohlasom u odbornej i širšej diváckej verejnosti. „Pred deviatimi rokmi sme „prevetrali“ náš slovenský kredenc – teda diela rýdzo slovenského klasického a povedzme že až ikonického repertoáru. A dnes – hoci s pohľadom do spätného zrkadla a s vedomím dôležitosti či súvislostí vecí minulých – sa obraciame predovšetkým k súčasnosti. Chceme sa spoločne s našimi divákmi započúvať do hlasov, ktoré sa k nám prihovárajú z minulosti. Pokúsime sa ich zachytiť v okamihu, ktorý prežívame práve dnes. Tu a teraz. Tieto hlasy a ozveny chceme zachytiť prostriedkami súčasného moderného divadla,“ píše Divadlo Andreja Bagara na svojom webe.

Návštevníci divadla sa môžu tešiť na pôvodný slovenský muzikál Povolanie Pápež, ktorého autormi sú Daniel Hevier a Gabo Dušík, grotesknú tragikomédiu z pera Laca Keratu, ktorá dostala názov Dobro, existenciálnu modelovú drámu Kým kohút nezaspieva Ivana Bukovčana, poetické dielo Žltým včelám žlté slzy od Miroslava Válka, súčasnú interpretáciu mýtického príbehu Jánošík od Márie Rázusovej-Martákovej a strhujúci príbeh človeka a štátnika s názvom Štefánik – slnko v zatmení, ktorý napísala Eva Borušovičová.

„Každá z predkladaných inscenácií bude akousi správou vo fľaši, ktorú chceme k vám, milí diváci, bezpečne doručiť! Správou niekedy pozabudnutou, prihovárajúcou sa možno až príliš z ďaleka, ale jazykom, ktorému rozumieme. Inokedy to bude správa zo včerajšieho dňa. Správa prierazná, nekompromisná, živo aktuálna. Správa, ktorá bude raz potešujúca, raz sebaironická, inokedy zasa znepokojujúca, zábavná či trpko smutná. Ale vždy správa, ktorá v sebe nesie výpoveď z minulosti cez optiku prítomnosti s posolstvom pre budúcnosť,“ dodáva nitrianske divadlo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X