Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NH_Alalya
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné foto: Noc hudby
15. júna 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skLenka Mareková

Noc hudby tento raz aj v MHD

Štvrtý ročník projektu Noc hudby, ktorý iniciuje Hudobné centrum, podporí aj Nitra spolu s niekoľkými nitrianskymi inštitúciami a podnikmi.

Počas 19. júna 2015 zaznie hudba na Kupeckej ulici, v klube Mariatchi, v Nitrianskej galérii a v Trafačke. Tohtoročným oživením je hudobné vystúpenie v MHD linke.

Celodenná „oslava hudby“ je inšpirovaná medzinárodne akceptovaným Sviatkom hudby – Fête de la misique, ktorý v roku 1982 vyhlásilo Ministerstvo kultúry a komunikácie Francúzskej republiky. Zámerom je, aby sa počas jedného dňa hudba všetkých žánrov a v rôznych podobách či interpretáciách dostala do slovenských miest, a aby znela nielen v klasických koncertných či divadelných sálach, ale tiež na netradičných miestach spojených či už s históriu daného mesta alebo s jeho každodenným životom, ako napr. námestia, nádvoria, ulice, parky či kaviarne.

V piatok 19. júna pozývame všetkých milovníkov dobrej hudby do mesta. Pripravených je 16 hudobných vystúpení, jedno filmové premietanie a záver dňa zakončíme nijak inak ako hudobnou session. Projekt v Nitre sa uskutoční vďaka finančnej podpore Nitrianskej komunitnej nadácie a  vďaka iniciatíve hudobníčky a pedagogičky Barbory Kolářovej a prevádzok Trafačka a Libresso.

Program:

MHD linka č.7 (Kalvária, smer mesto)

15.00 – 16.00 – OKSYI
Robí akýsi alternativ-folk, ale najradšej by nedávala nálepku hudbe, keďže má rada rôzne žánre a ich mixovanie a doslova experimentáciu. Texty sú zamerané na spoločnosť, ktorej sme všetci súčasťou, vyjadrovanie názorov (pre a proti) a emócií pomocou textov, ktoré sú hlavne v slovenčine, ale taktiež sa nájdu aj anglické piesne. Baví ju svet a keď hudbu počuť všade.

Libresso Pod Vŕškom

15:00 – JAKUB A MATEJ ŠIMJAKOVCI
Bratia Jakub a Matej nikdy neobídu gitaru bez toho, aby do nej brnkli. Zahrajú vám ich obľúbené skladby od Simona & Garfunkela cez Pinkfloyd až po Foofighters a mnohé iné.

16:00 – TRALAŠKOLA
Výber mladých šikovných hudobníkov z Tralaškoly, ktorí vám zahrajú svieže skladbičky z tvorby Richarda Böndeho.

17:45 – LUCIA BRIESTENSKÁ A KAROL KOMPAS
Lucia pochádza z Považskej Bystrice. Svoje prvé piesne napísala už v 12tich rokoch a na gitare začala hrať o čosi neskôr. V rámci Noci hudby sa predstaví s gitaristom Karolom Kompasom a predstavia niekoľko piesní z Luciinej tvorby.

19:00 – OKSYI

Gio Caffe – Gelato italiano

16.45 – ALALYA
Je známa nitrianska folk-rocková kapela, ktorá nám zahrá v netradičnej zostave – ako akustické trio. Repertoár tvoria hlavne autorské piesne speváčky Edit Andelovej, za sprievodu violončela – Maťa Uhrínová a gitary – Martin Ralík.

18:20 – MILUSION
Tento mladý hudobný projekt spája troch aktívnych hudobníkov – speváčku a klaviristku Kristínu Prableskovú, violistku Veroniku Prokešovú a bubeníka a perkusionistu Davida Čudeka. V rámci Noci hudby sa predstavia ako duo, v obsadení: Kristína Prablesková a Veronika Prokešová.

19:45 – KATARS
Vokálne zoskupenie KatArs tvoria mladí priatelia, hudobníci a nadšenci rôznych hudobných žánrov. KatArs interpretuje známe rockové, popové, muzikálové a swingové piesne v a capella aranžmánoch – teda bez hudobných nástrojov. Zoskupenie existuje už tri roky a má za sebou niekoľko desiatok úspešných vystúpení. V súčasnosti ho tvorí osem členov.

Nitrianska Galéria

18:00 – GALÉRIA HUDBY
Galéria hudby je cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby. Zámerom je zaradiť do dramaturgie aj diela súčasnej vážnej hudby, ktorá je v nitrianskom regióne uvádzaná sporadicky.Vstup: 5€/4€.

PIANO Quintet – Rudolf Patrnčiak – husle, Michaela Wdówková – husle, Roman Rusňák – viola, Kristína Janičkovičová – violončelo, Tommaso Manera – klavír. Program: J. Vajo, A. Pärt, D. Šostakovič.

Klub Mariatchi

20:30 – DIRTY DISCO ROCKERS A NE:BO:DAJ
V klube Mariatchi odohrajú nitrianski hudobníci z kapiel Dirty Disco Rockers a Ne:bo:daj kolektívnu experimentálnu improvizáciu riadenú Julo Fujakom v rámci akcie PostmutArt supports Mariatchi.

21:30 – ESCHK!
Vinylové alterego nitrianskeho DJa Plachtu. Púšťať sa bude tribal, dub a elektronika. S ním zahrá DJ RICHŤO

Fotogaléria Trafacka

16:30 – DJAZZ (DJ Mikro a Mário Belák)
DJ Mikro & Mário Belák je dvojica muzikantov, ktorí spojili hudbu žánrov ako nu jazz, funk, breaks, house, či liquid DnB do zaujímavej spleti emócií doplnených hudobnými nástrojmi.

18:00 – MÁRIO DRGOŇA
Čerstvý maturant si voľný čas medzi konzervatóriom (hudobno – dramatické umenie) a nástupom na VŠMU (dramaturgia + dramatická tvorba) skráti aj tým, že príde do Trafačky oprášiť si svoje staré folkové piesne.

19:00 – SAMUEL KŠIŇAN
Samuel Kšiňan je pesničkár pochádzajúci z Nitry. Jeho tvorba sa dá charakterizovať ako akustický folk ovplyvnený bluesom a podobnými žánrami. Tvorí akustické skladby výhradne v angličtine. Skladby sú prevažne vymyslené príbehy a životné situácie.

20:00 – LUCIA ŠÚTOROVÁ
Speváčka a gitaristka. Predstaví vlastné piesne a zopár známych rockových coverov. Vo vlastnej tvorbe sa inšpiruje najmä súčasnou dobou, pocitmi a všetkým, čo nám život prináša.

21:00 – INDIVIDUM
Farebné tóny trochu alternatívneho rocku z Nitry. Do tanca aj do dažďa – hlavne aby bolo veselo.

22:22 – FILM THE REACH OF RESONANCE
Július Fujak lektorsky uvedie výborný filmu Steva Elkinsa The Reach of Resonance (2010) o tvorbe J. Rosea, M. Masaoka, B. Ostartaga a J. L. Adamsa, na ktorého premietnutie sme dostali súhlas priamo od tohto osobitého amerického režiséra …!

00:30 – AFTER SESSION
Po celom dni sa spoločne stretneme v Trafačke a ukončíme deň, nijak inak ako hudbou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X