Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Internet v MHD
ilustračné: SITA
9. júla 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračná: SITA/AP

Nitriansky kraj chce dať na autobusovú dopravu 12 miliónov eur

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) plánuje v tomto roku poskytnúť autobusovým spoločnostiam Arriva Nitra, a.s. a Arriva Nové Zámky, a.s. za objednané výkony vo verejnom záujme 12 mil. eur. Finančné prostriedky sú určené na vykrytie straty a zmluvného primeraného zisku spoločností v prímestskej doprave. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa predsedu Nitrianskeho kraja Oľga Prekopová, v roku 2013 dali obom autobusovým firmám na uvedené účely vyše 15 mil. eur a v roku 2012 viac ako 14 mil. eur. Počet cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave vlani dosiahol 22,638 mil. osôb, čo bolo medziročne menej o 1,303 mil. ľudí, resp. o 5,4 %. Autobusové spoločnosti v roku 2012 previezli v prímestskej doprave 23,941 mil. cestujúcich.

Zámer vládneho Smeru umožniť bezplatné cestovanie vo vlakoch študentom a dôchodcom a zvýšiť zľavu ľuďom dochádzajúcim za prácou po železnici vníma Nitriansky kraj ako nesystémové riešenie, ale situáciu bude analyzovať. „Ide o zvýhodnenie cestujúcich v ekonomicky prosperujúcich regiónoch, ktoré sú zahustené železničnými traťami a vlakovými spojmi a naopak, o diskrimináciu cestujúcich v oblastiach, kde regionálne vlakové spoje zrušili, alebo preriedili, napríklad, trať Zlaté Moravce – Nitra – Lužianky,“ uviedla Prekopová. Ľudia, najmä veľa študentov, sú tam nútení cestovať autobusmi.

Nitriansky kraj už teraz vykrýva zľavy na autobusovom cestovnom a ďalšie zľavy môže dať len vtedy, ak bude mať tieto prostriedky refundované. „Štát by mal v týchto zaostalejších oblastiach najmä študentom prispievať na autobusové cestovné, aby tak kompenzoval ich diskrimináciu v tom, že nemôžu zadarmo cestovať vlakmi ako študenti v bohatších regiónoch s dostatkom tratí a vlakových spojov,“ upozornila Prekopová.

Kraj v súlade s tarifou o výške cestovného poskytuje zľavy v prímestskej autobusovej doprave žiakom, študentom, dôchodcom. Ostatní cestujúci, teda nezamestnaní, zamestnaní a podnikatelia cestujú v súlade s vydanou tarifou za obyčajné cestovné. „Obyčajné cestovné však nezahŕňa skutočné ekonomicky oprávnené náklady vynaložené na prepravu. Za plne platiacich cestujúcich NSK zo svojho rozpočtu taktiež dopláca stratu, ktorá vznikne z rozdielu medzi skutočnými vynaloženými nákladmi na prepravu cestujúcich a cenou, ktorú cestujúci zaplatia za cestovný lístok,“ priblížila Prekopová. Žiaci a študenti majú ďalšiu zľavu oproti obyčajným cestujúcim v rozpätí od 27 % až po 49 % v závislosti od prepravnej vzdialenosti. Dôchodcovia sa po dovŕšení 70 rokov prepravujú za 0,30 eura vrátane dane z pridanej hodnoty za každých aj začatých 25 kilometrov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X