Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
colníci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: Colný úrad v Nitre
4. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nitrianski colníci otestovali novú techniku na detekciu jadrových a rádioaktívnych materiálov

Priamo pri hraničnom priechode Drietoma použili colníci pri kontrole 145 motorových dopravných prostriedkov nový mobilný detekčný systém určený na detekciu jadrových a rádioaktívnych materiálov. V uvedených prípadoch našťastie nebezpečná rádioaktivita zistená nebola.

V uplynulých dňoch sa uskutočnila kontrolná akcia nitrianskych, trenčianskych a trnavských colníkov, zameraná okrem colného dohľadu a daňového dozoru aj na možné riziko prekročenia radiačných hodnôt u prepravovaného tovaru. Nitrianski colníci priamo v teréne použili nový mobilný detekčný systém určený na detekciu jadrových a rádioaktívnych materiálov.

Tento systém bude využívaný colníkmi z Oddelenia špeciálnych technológií najmä pri kontrole nebezpečného jadrového a rádioaktívneho tovaru a tovaru dvojakého použitia v blízkosti hraničných priechodov, ale aj vo vnútrozemí v rámci výkonu colného dohľadu pri preprave tovaru tranzitujúceho cez Slovenskú republiku.

Z hľadiska prepravy nebezpečných vecí a tovaru sú za rádioaktívny materiál považované všetky látky a predmety s obsahom rádionuklidov, ktorých hodnota celkovej aktivity (Bq) alebo hmotnostnej aktivity (Bq/g) prevyšuje hodnoty, ktoré by počas bežných podmienok prepravy mohli ohroziť zdravie a životy ľudí alebo poškodiť životné prostredie.

Predmetom prepravy môžu byť rádioaktívne materiály, ktoré sú určené na využitie v príslušných zariadeniach (energetických, priemyselných, zdravotníckych, výskumných a pod.), alebo materiál, ktorý ukončil svoju funkčnú životnosť a stal sa rádioaktívnym odpadom. Najviac rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu sa nachádza v kovovom šrote. Zdrojmi ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu môžu byť napríklad súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, ale aj trezory, požiarne hlásiče, použité filtre vzduchu a iné materiály.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X