Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianske univerzitné dni
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages, Facebook - koláž Nitradeň
20. apríla 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skukf.sk Diskusia()

Nitrianske univerzitné dni oživia mesto, dozviete sa viac o zdraví či podniknete túru na Zobor

Ide o akciu, ktorá každoročne predstavuje vedecko-odborné, športové, spoločenské či umelecké podujatia.

Nitrianske univerzitné dni čoskoro odštartujú vo viacerých lokalitách mesta. Ide o pravidelné podujatie, ktoré je určené nielen pre študentov, ale aj tých, ktorí sa radi dozvedia niečo nové.

Viac o podujatí

Súčasťami univerzitných dní sú vedecko-odborné, umelecké, športové či spoločenské podujatia, ktoré sa konajú na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre (UKF), Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre (SPU) a uliciach mesta.

Vedeli ste, že tento rok pôjde o jubilejný 20. ročník? Prvýkrát obyvatelia navštívili univerzitné dni v roku 2003. Snahou organizátorov je nadviazať na úspešné predošlé ročníky i reprezentovať nitrianske univerzity vo vzťahu k úradom štátnej správy i samosprávy či inštitúciám na území mesta a regiónu.

Program v kocke

Pozrite si program jednotlivých dní. Univerzitné dni začínajú v pondelok 25. apríla a končia v piatok 6. mája.

Pondelok 25. apríla

Prvý deň odštartuje Medzinárodná konferencia Translanguaging for Equal Opportunities: Speaking Roma in School o 10.00 hod. na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF. Ak preferujete akčnejší program, nezmeškajte preteky vo vodnom slalome na rieke Nitra o 12.00 hod.

V online priestore dva roky prebiehal Pasteur kvíz, tento rok sa účastníci stretnú aj prezenčne o 19.00 hod. v suteréne SuPerUni CoWork centrum SPU v Študentskom domove Mladosť. Od 19.00 hod. sa môžu prísť pozrieť fanúšikovia folklóru na tanečné, muzikantské a spevácke tréningy FS Zobor do Študentského domova Mladosť.

Utorok 26. apríla

Chcete sa dozvedieť niečo viac o svojom zdraví? Navštívte Študentské centrum UKF o 9.00 hod. a oboznámite sa so zdravým životným štýlom, duševnou hygienou a poskytnú vám aj poradenstvo v ochrane, podpore a prevencii civilizačných chorôb.

Prednáška o kynológii prebehne v areáli psiarne SPU o 9.30 hod. a prezentácia špeciálneho výcviku psov o 10.30 hod. Mediátor a kouč Peter Švec sa s vami podelí o to, ako sústrediť pozornosť a naučiť sa plánovať, prídite o 13.30 hod. do SuPerUni CoWork centrum SPU.

Záver dňa bude patriť Tour de Nitra, kde spoznáte mesto v rekordnom čase a s tímom musíte navštíviť čo najviac určených lokalít. O 17.00 hod. sa bude v Centre univerzitného športu konať fit tréning.

Súčasťou podujatia sú Kariérne dni pre vysokoškolákov do stredy 27. apríla, na ktorých nebudú chýbať workshopy, praktické zručnosti a skúsenosti na získanie dobrého zamestnania i začatia podnikania. Takisto od utorka 26. apríla až do štvrtka 28. apríla prebehnú v online priestore Dni hispánskej kultúry, kde sa dozviete viac o španielskej a hispanoamerickej kultúre, ich literatúre a histórii.

Streda 27. apríla

Darovať krv môžete počas Univerzitnej kvapky krvi na SPU od 8.00 hod. do 11.00 hod. v kongresovej sále SPU. Workshopy a vystúpenia týkajúce sa dravcov nájdete od 13.00 hod. do 15.00 hod. v areáli SPU.

Ďalší prezentačný workshop o experimentovaní s vlastnými projektmi na vysokej škole sa bude konať o 13.30 hod. v SuPerUni CoWork centrum SPU. O marketingu budúcnosti vám porozprávajú o 15.30 hod. v SuPerUni CoWork centrum SPU.

Až do stredy 4. mája potrvá Študentská šálka kávy. Ide o študentský projekt v piatich miestnych kaviarňach. Ak účastníci navštívia všetky vybrané prevádzky za tento týždeň, dostanú vstupenku na finálne podujatie spolu s účasťou v tombole.

Štvrtok 28. apríla

Tento deň odštartuje vedecká a odborná súťaž vo vedách o športe o 8.30 hod. v online priestore, víťazi poputujú na celoslovenské kolo. Prednášku o pohľade na rastliny z Biblie, ktoré formovali podobu Izraela, nájdete o 15.15 hod. na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF.

Do piatka 29. apríla sa účastníci oboznámia s netradičnými a menej známymi surovinami a plodinami, ktoré možno využiť v gastronómii. Od 9.00 hod. do 15.00 hod. sa budú na SPU učiť napríklad vyrábať čokoládu, pralinky či pripraviť kávu z praženej zelenej kávy.

Piatok 29. apríla

Zamestnanci UKF sa môžu od 9.00 hod. zúčastniť diagnostiky svojich telesných parametrov, ktoré ovplyvňujú zdravie človeka. Milujete hru League of Legends? Cieľom tejto akcie je zaujať stredoškolákov, priblížiť im štúdium a aktivity na SPU. Turnaj sa uskutoční formou zápasov jeden proti jednému.

Záver dňa ukončí Spukfest, pôjde o 2. ročník hudobného podujatia. Nájdete ho na Svätoplukovom námestí od 17.00 hod.

Pondelok 2. mája

Začiatok nového týždňa odštartuje kondičný tréning pod vedením crossfit trénerov o 15.00 hod. v Centre univerzitného športu. Ak vás zaujíma autonómna mobilná robotika v poľnohospodárstve, pripojte sa k online prednáške o 16.00 hod.

Viac o umelej inteligencii si môžete vypočuť online o 17.00 hod. V oddychovej zóne Študentského domova Zobor vás čaká o 18.00 hod. kvíz s večernou opekačkou. Nezabudnite si priniesť niečo pod zub, perá a deky.

Utorok 3. mája

Ak máte chuť pomôcť, zapojte sa do charitatívnej zbierky pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a utečencov z Ukrajiny. Od 9.00 hod. do 14.00 hod. môžete na Fakultu sociálnych vied a zdravotníctva UKF priniesť zachovalé hračky, detské knižky, školské pomôcky, oblečenie a obuv.

Spoznávanie svojho zdravia bude pokračovať od 10.00 hod. vo vestibule pod Aulou SPU aktivitou zameranou na sériu skríngových vyšetrení, ako je zmeranie tlaku, stanovenie cholesterolu, glukózy, kyseliny močovej a pod.

Nebudú chýbať dve online prednášky o číslicovom spracovaní obrazu v mobilnej robotike (16.00 hod.) a o reverznom inžinierstve a spôsoboch 3D digitalizácie v praxi (17.00 hod.).

Streda 4. mája

Milovníci športu sa môžu zúčastniť na beach volejbalovom turnaji o 9.00 hod. v Centre univerzitného športu. Pokračovať sa bude dvomi online prednáškami, technológie 3D tlače začínajú o 16.00 hod. a aspekty fotovoltaiky v energetike o 17.00 hod.

Príjemným spestrením univerzitných dní je plánovaný výstup na Zobor. Pôjde o 16. ročník a účastníci si vychutnajú nočný výhľad na Nitru. Štartuje sa o 18.00 hod. od ŠD Zobor. Nezabudnite si vziať jedlo, teplé oblečenie a osvetlenie na cestu späť.

Štvrtok 5. mája

Deti univerzitnej materskej školy Kvások sa dozvedia viac o sovách a psoch o 9.30 hod. v priestoroch škôlky. Na podujatí sa predvedú sokoliari i kynológovia.

Piatok 6. mája

Posledný deň univerzitných dní bude patriť workshopu, ktorý sa týka správneho stravovania počas študentského života. Účastníci si odnesú poznatky o správnej výžive a stravovaní a lektor im dá zaujímavé tipy. Workshop prebehne o 9.00 hod. na SPU.

Nitrianske univerzitné dni
Celý program Nitrianskych univerzitných dní.Foto: Facebook

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X