Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KOREC: Doctor honoris causa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kardinál Ján Chrytostom Korec skladá sľub krátko pred tým ako dostal èestný titul doctor honoris causa pri príležitosti 85. narodenín. Nitra, 21. január 2009. Foto: SITA/Martin Havran
3. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA

NITRA:Ceny pre kardinála Korca, lekára Korčeka a pedagóga Hričovského

Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja za rok 2013 si laureáti prevezmú vo štvrtok v koncertnej sále Župného domu

NITRA 3. októbra – Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja za rok 2013 dostanú tri osobnosti regiónu vo štvrtok 6. novembra o 11. hodine na slávnosti v koncertnej sále Župného domu v Nitre. Poslanci kraja sa na októbrovom zastupiteľstve uzniesli na troch laureátoch, kardinálovi a emeritnom nitrianskom biskupovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi, prednostovi Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre doktorovi Jozefovi Korčekovi a dlhoročnom pedagógovi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity profesorovi Ivanovi Hričovskom.

Ocenenie pre Korca navrhol nitriansky sídelný biskup Viliam Judák. „Je významnou osobnosťou utláčanej a prenasledovanej cirkvi a zástanca práv veriacich v období totalitného režimu, bránil dôstojnosť človeka,“ poukázal Judák. Udelenie ceny odôvodňoval aj zásluhami za porevolučnú obnovu nitrianskeho biskupstva, bojom za národnú identitu a rozsiahlou publikačnou činnosťou prvého kardinála sídliaceho na Slovensku.

„Doktor Korček je medzinárodne uznávaným kolorektálnym chirurgom s viacerými, odbornou verejnosťou autorizovanými originálnymi operačnými a diagnostickými postupmi v chirurgii. Intenzívne sa venuje prednáškovej a publikačnej činnosti,“ znie citácia z návrhu riaditeľa Divadla Andreja Bagara Jána Grešša.

Primátor Nitry Jozef Dvonč navrhol odovzdanie ceny profesorovi Ivanovi Hričovskému. „Je významným slovenským pedagógom a vedcom v oblasti ovocinárstva. Je čestným predsedom Slovenského zväzu záhradkárov,“ povedal Dvonč. Okrem iného vyzdvihol aj jeho publikačnú a propagačnú aktivitu.

V stanovenom termíne bolo odovzdaných šesť návrhov na udelenie ceny. Výberová komisia ich preskúmala a odporučila poslancom uzniesť sa na týchto osobnostiach. Okrem nich boli navrhnuté aj Alžbeta Jankulárová, dlhoročná pracovníčka Obecného úradu v Palárikove, Marta Rácová, bývalá dlhoročná riaditeľka Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre a Rozália Ondíková, bývalá riaditeľka Tekovskej hvezdárne v Leviciach.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X