Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
23. mája 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

NITRA: Zisk krajských nemocníc od januára stúpol o takmer 400.000 eur

Nitra 23. mája – Nemocniciam v Topoľčanoch a Leviciach sa darí aj naďalej fungovať bez dlhov a v plusových číslach. Obe zdravotnícke zariadenia spravuje Nitriansky samosprávny kraj (NSK) prostredníctvom neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami (NsP). Podľa slov riaditeľky organizácie Marty Eckhardtovej nemocnice dosiahli kladný hospodársky výsledok už v januári, kedy mal hodnotu 140.624 eur. V priebehu ďalších mesiacov sa toto číslo ešte podstatne zvýšilo a podľa údajov spracovaných k 31. marcu 2014 sú pozitívne hospodárske výsledky za obe zariadenia na úrovni 507.058 eur.

Dobré hospodárske výsledky sa podľa Eckhardtovej darí udržiavať predovšetkým vďaka množstvu úsporných a racionalizačných opatrení. Neustále ich však ohrozujú faktory, ktoré nemocnica nemôže priamo ovplyvniť. Patrí k nim aj lekármi požadované ďalšie zvýšenie miezd od 1. januára 2015. „Je tu aj zvýšený tlak sestier a pôrodných asistentiek na úpravu ich platov. Pripravované mzdové tabuľky vysoko prekračujú možnosti nemocnice,“ uviedla Eckhardtová.

Okrem zložitých vzťahov s dodávateľskými firmami ohrozuje plusové hospodárenie krajských nemocníc aj rozpočet verejnej správy na tento rok, ktorý predpokladá zníženie platby štátu za ekonomicky neaktívne obyvateľstvo. Problémy v topoľčianskej nemocnici môže spôsobiť aj zníženie platieb za výkony na CT prístroji od poisťovni Dôvera. „Môže to nepriaznivo ovplyvniť finančné toky prevádzky v najbližších troch rokoch vzhľadom na splátku úveru za nákup CT prístroja,“ vysvetlila Eckhardtová.

Ako pripomenula, zdravotná starostlivosť v nemocniciach v Topoľčanoch a Leviciach je v roku 2014 poskytovaná naďalej bez zazmluvnenia ukončených hospitalizácií v odboroch otorinolaryngológia, urológia, očné a oddelenie dlhodobo chorých. „Pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v roku 2013 deklarovala nedostatok chronických lôžok, bola jej zaslaná požiadavka na opakované zazmluvnenie oddelenia dlhodobo chorých. Napriek tomu, že odpoveď bola niekoľkokrát urgovaná, VšZP do dnešného dňa na našu požiadavku neodpovedala,“ dodala Eckhardtová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X