Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nitra.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #98

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Nostalgická fotka zachytávajúca lanovku na Zobor. Aj keď na fotke už nefunguje a je zdevastovaná, vyvoláva mnoho spomienok. Mnohým chýba, ale mnohí sú aj radi, že sa jej mesto zbavilo.

Foto1 lanovka zobor.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Kúpanie v starom koryte rieky. Takto sa kedysi trávili letá a ľudia využívali prírodné zdroje na schladenie sa počas letných horúčav. Fotografia vznikla okolo roku 1925. Dnes by sa asi málokto okúpal v rieke. Zvykli ste aj vy takto prázdninovať?

Foto2 kupanie leto rieka nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Taktiež letné a najmä prírodné kúpalisko. Viete, čo je to za miesto? Ide o sihoťskú plaváreň alebo aj Kostyalova plaváreň, ako sa to kedysi volala. Fotka je z roku 1927. Časť mlynského náhonu (Zungov) sa využívala ako plaváreň. Na brehu náhonu v roku 1885 vybudovali drevené kabíny na prezliekanie a v roku 1890 tu zriadili aj službu plavčíka s možnosťou výučby plávania. Brali by ste radšej takéto prírodné kúpanie alebo radšej moderné kúpalisko?

Foto2 sihotske kupalisko.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Viete o akú ulicu ide? Fotka vznikla v roku 1933 a na tejto ulici až také obrovské zmeny nenastali. Spoznávate Kmeťkovu ulicu? Fotograf je otočený na Mostnú ulicu a budovy, ktoré zachytáva sa tu ešte nachádzajú.

Foto4 historicka ulica nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Záber na Farskú ulicu a v pravo sa na fotografii skvie niekdajší hotel Tatra, dnes Grand hotel Sole. Niečo sa vám na tejto ulici nezdá? Dve budovy vľavo už neexistujú, vedľa Textilu bola Sporiteľňa.

Foto 5 farska tatra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pod Kalváriou to vyzeralo kedysi dávno takto. Odvtedy pribudlo okolo jaskynnej Kaplnky Panny Márie Lurdskej niekoľko ďakovných tabúľ za vypočutie vrúcnych prosieb veriacich. Celková dĺžka jaskyne je asi 12 metrov. Táto pôvodne prírodná jaskyňa bola až neskôr upravená do dnešného tvaru a využívaná ako modlitebňa. Lurdská jaskynka je od roku 2015 zaradená do evidencie pamätihodností mesta Nitry.

Foto6 kalvaria.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na fotografii sú zachytené búracie práce ako príprava na výstavbu Palárikovej ulice. Mnohým obyvateľom Nitry táto fotografia láme srdcia. Búrali sa dobré budovy, aby ich nahradili podľa ich slov plechovými a sklenenými opachami, nazývanými obchodno-zábavné centrá. „Nie je nič krajšie, ako staré historické centrum mesta s korzom /večerné prechádzky/, s malými kaviarničkami a obchodíkmi,“ zhodujú sa mnohí.

Foto7 palarikova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X