Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #95

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Zaujímate sa o konkrétne stavby, ich vývoj a história? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa teda s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Archeologický výskum opevnenia pred vstupom na Nitriansky hrad. V roku 2013 sa odkryla časť mimoriadne zachovanej románskej hradby.Posledné výskumy hradísk z roku 2013 potvrdzujú, že Nitrianske stredoveké hradisko bolo najväčším na Slovensku s rozlohou 8,9 ha. V roku 2014 sa skúmal komorový val z prvej polovice 11. storočí.

Foto1 hrad archeologia.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Aj takto môže vyzerať pohľad na starú Nitru. Ide o voľne spracovaný ilustračný súčasný akvarel starej Nitry v roku približne 1850. Akvarel je od Janka Stupku. Čo poviete, krásny pohľad, však?

Foto2 akvarel nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na Pešiu zónu, keď na nej ešte premávali autá. Fotka vznikla pred výstavbou Úspechu. Zvláštny pohľad na takúto Pešiu, čo poviete?

Foto3 pesia.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pamätáte si na rybársku baštu na Agráči? Aj vy máte na mysli, že tento projekt mohol byť aj dnes pekným a moderným miestom oddychu a rekreácie? Niektorí odvážnejší obyvatelia nahliadli dnu, kde ich sklamalo, že vo vnútri je chatka zatopená vodou, všetko tam pláva a chátra. Strechy sú zboku otrhane. Chaty na jazere kúsok odtiaľ sú na tom ešte horšie.

Foto4 agrokomplex.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na prvý pohľad obyčajná fotka, za ktorou sa skrýva hrozná skutočnosť. Žltou farbou zvýraznené domy a budovy už v Nitre neexistujú. Niektorí obyvatelia si však myslia, že domov nie je taká škoda, keďže prevažne išlo o chudobné prízemné domy dedinského charakteru s veľmi malou historickou hodnotou. Iným je práve za nimi veľmi ľúto, keďže mesto mohlo mať vďaka nim úplne iný charakter.

Foto5 nitra zburane domy.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto vyzerali jazdy na Zobor, keď jazdila lanovka. Tá premávala od roku 1970 a jej trasa merala 1375 m. Prevádzka lanovky bola zrušená v roku 1994, pretože nespĺňala bezpečnostné predpisy. A v roku 2009 dalo mesto zhrdzavené sedačky demontovať, lebo ohrozovali okolie. Stihli ste sa na nej povoziť?

Foto6 lanovka.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto sa kedysi vstupovalo do mesta tureckou bránou. Brána stála v tomto mieste ešte v roku 1860. Na fotke vľavo nie je vidieť Králika a vpravo kasárne, dnešná Tržnica a mlyn v strede je už zbúraný. Viete si predstaviť, že by sa brána zachovala? Terén bol kedysi približne o 1,2 metrov nižšie a keď stavali súčasnú cestu, tak ju položili na pôvodnú kamennú dlažbu z okruhliakov zo stredoveku.

Foto7 vstup do mesta.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X