Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka kolaz nitra kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #92

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Zaujímate sa o konkrétne stavby, ich vývoj a história? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa teda s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Aj takto to vyzeralo na Svätoplukovom námestí približne pred 100 rokmi. Živý ruch, konské povozy a veľká vrava ľudí, ktorí sa tu stretávali za rôznymi účelmi. Všimli ste si na Námestí niečo zvláštne? Budovy v pravej časti fotky už neexistujú a to až po súčasnú čínsku reštauráciu na rohu Kupeckej.

Foto1 svatoplukovo namestie.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Čo sa to na fotke deje? Mariánsky stĺp odvážajú na Kalváriu a mal by to byť rok približne 1974. Úplne pôvodný Mariánsky stĺp bol postavený v roku 1740 na pamiatku ukončenia morovej epidémie a opätovne ho dal postaviť nitriansky biskup Augustín Roškováni v roku 1881. Z Kalvárie sa vrátil na takmer pôvodné miesto (teraz sa nachádza bližšie k budove dnešného múzea) až v roku 1996. O zreštaurovanie a vrátenie stĺpu na súčasné miesto sa zaslúžil architekt Tibor Zelenický spolu s akademickým maliarom Mariánom Žilíkom.

Foto2 namestie stlp.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na fotke je hotel Schiller, ale dnes by ste ho v Nitre darmo hľadali. Už neexistuje a nielen jeho názov, ale z ulice zmizla celá táto nádherná budova. Na tejto fotografií je už dvojposchodový, takže vznikla niekedy okolo 30. rokov minulého storočia. Štefánikova trieda nesie svoje súčasné meno od roku 1990 v minulosti sa volala aj Tóth Vilmos utcza a po prevrate dostala meno Wilsonova ulica.

Foto3 schiller hotel stefanikova trieda.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Opäť fotka hotela Schiller, tentokrát je to však staršia fotografia, spred roku 1930. Hotel bol zbombardovaný a vyhorel. Zaujímavosťou je, že v roku 1946 pozostatok stavby kúpil staviteľ Jozef Varga, budúci riaditeľ OSP v Nitre. Mal v pláne zbúrať ruinu a na jej mieste postaviť obchody, byty, pasáže a podobne. Vzal si na to úver a zadĺžil sa tak u súkromných osôb a bánk. V roku 1948 mu to znárodnili a vzali mu nehnuteľnosť, ale okrem iného ho začali prenasledovať za nesplatené úvery a niekoľko rokov ho držali vo väzení. Po 1989 v rámci reštitúcie sa dedičom podarilo reštituovať aspoň pozemok pod bývalým hotelom Schiller.

Foto4 schiller hotel stefanikova trieda predzahradka.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Spoznávate toto miesto? Naľavo je bývalý hotel Tatra a fotograf je otočený smerom na divadlo. Napravo sa nachádza dom, kde bola neskôr cukráreň Billichova. Čiže ide o súčasnú pešiu zónu. Tieto miesta už dnes vyzerajú celkom inak.

Foto5 tatra pesia zona.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Opäť pohľad na Wilsonovu, Hlinkovu, Stalingradskú ulicu, či Tóth Vilmos utcza. Kedysi tu bol nitriansky bulvár a mieste na špacírku mladých i starých. Tu boli kedysi umiestnené všetky mestské úrady, mestský policajný kapitanát, mestský lekár a podobne. Na fotke je vidieť obuv Baťa, kníhtlačiareň, obchod s kávou a cukrovinkami Julius Meinl, obďaleč sa nachádzali aj banky a filiálka, dokonca fyzikálny liečebný ústav „Sanitas“. Tam chodili obyvatelia na rôzne vodoliečebné, uhľokysličnaté, bahnové kúpele s balením, horské slnko a všelijaké elektrické kúpele.

Foto6 tatra pesia zona bata.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Z tejto fotky až mrazí a nielen preto, že je na nej kopec snehu, aký sa dnes už nevidí (hlavne asi na cestách). Tieto budovy už totiž neexistujú, stojí tu bývalý obchodný dom Prior. Budovy sa už pomaly začínajú rozoberať, aby sa mohlo začať s výstavbou nadčasového centra. Výstavba začala v roku 1969. Spomínate si, čo bola tá rožná budova na fotke? Bol to obchod s potravinami a volala sa Bodega.

Foto7 prior domceky.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X