Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nnitra.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #80

Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Skoršie narodení si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Stará pohľadnica zobrazujúca nitriansku synagógu. Základný kameň synagógy bol položený 12. júla 1910 o 5. hodine popoludní. Synagóga je architektonickou pamiatkou Nitry a je zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok. Od roku 1991 je majetkom mesta.

Foto1 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na Agrokomplex a nitrianske hody. Pre Nitranov hongale alebo aj ringišpíle. Mnohí Nitrania spomínajú na tieto časy s nostalgiou. Aj keď tam bolo plno ľudí, predsa len to bolo iné ako dnes, keď sa mesto zaplní pre výstavy.

Foto2 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na mesto od veže Piaristov v roku 1930. Na fotografií vidieť časť pod Borinou. Tie domy dali postaviť Pozemné stavby pre svojich zamestnancov. Jedna z cestičiek na Borinu vedie aj k výstrojnému skladu, v tých časoch si ho tam Nemci dôkladne strážili.

Foto3 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľadnica zo začiatku 20. storočia, kedy bola aj táto budova postavená. Je to budova nitrianskeho súdu. Pre tieto účely bola aj postavená, čo je odzrkadlené aj na hlavnom priečelí budovy. Vyobrazené sú tu dve sochy symbolizujúce spravodlivosť. Zaujímavosťou miesta, kde súd stojí je, že tu bol v 18. storočí cintorín.

Foto4 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Obrázok vznikol zo strešného okna náprotivného domu a zobrazuje pohľad na hrad z Farskej ulice pred rokom 1905. Kto si všimol palisádu na streche, tak tá je tam dodnes. Na obrázku je tiež vidno župný dom pred prestavbou, preto je na obrázku iný ako dnes, súčasnú lekáreň a Čudný pohľad.

Foto5 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zachytáva čulý ruch nitrianskej ulice z roku 1928. Jazdili tu vedľa seba autá i konské záprahy. Ak sa niekomu nezdá smer jazdy, tak pre vysvetlenie, u nás sa vpravo jazdí až od roku 1939. Viete čo je to za ulicu? Kto hádal Štefánikovu triedu, mal pravdu. Kedysi niesla názvy ako Wilsonova, Hlinkova, Stalingradská ulica alebo aj Leninova trieda.

Foto6 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takýto sneh býval v Nitre kedysi. Brali by ste v meste aj dnes toľko snehu? Na fotografií je vpravo zubný ateliér, pod ním záložňa, oproti sídli holič Fodrász a vľavo vedľa neho Farkaš. Je to krásna predvojnová fotka zachytávajúca mestskú idylku.

Foto7 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X