Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Desktop8.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com
7. októbra 2018 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk Diskusia()

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #68

Staršie ročníky na to, ako Nitra vyzerala pred rokmi, určite spomínajú s iskričkami v očiach. Priestor sa mení z roka na rok a jeho niekdajšiu krásu si môžeme pripomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. My sme vďační aj administrátorom stránky KpsN, že sa s nami o spomienky a vedomosti podelili, tak si aj vy zaspomínajte s nami na starú Nitru.

Cukrovar so 72 metrov vysokým komínom a vznikol v roku 1927. Vyrábal sa tu kryštálový, práškový aj kockový cukor z cukrovej repy. Stavebné povolenie na odstrel komína cukrovaru nadobudol právoplatnosť v roku 2002. Nakoniec ho rozobrali, odstrel sa nekonal. V roku 1992 bol sprivatizovaný a onedlho dostali zamestnanci výpovede. Výroba sa už nikdy neobnovila. Na tomto mieste v súčasnosti stojí Merkury Market, kvôli ktorému cukrovar zbúrali.

Foto 1.jpg
www.facebook.com

Ešte osamotená budova OD Prioru, ktorá už v súčasnosti nemá jasnú budúcnosť. V tom čase kvôli tejto budove zmizli časti ulíc Dolnotabánska, Štefánikova, dnešná Štúrova a Piaristická.

Foto 2.jpg
www.facebook.com

Jedna z tých smutnejších spomienok je na fotografií pochádzajúcej z obdobia druhej svetovej vojny. Pohľad na zrútenú hradnú vežu. Na hradnej veži sedel nemecký koordinátor delostreleckej paľby. Rusi ho identifikovali a salvou z kanónov vežu aj s ním odstrelili.

Foto 3.jpg
www.facebook.com

Žiaci zo školy Na Vŕšku, presnejšie trieda 1. B v školskom roku 1951/1952. Na fotografií sa nachádza ajriaditeľ školy pán Jozef Hric (v strede sediaci pán). Našli ste sa?

Foto 4.jpg
www.facebook.com

Unikátna letecká fotografia Nitry z obdobia druhej svetovej vojny. Záber je zo dňa 26. marca 1945, čo bolo jedno z troch bombardovaní mesta. Mnohým obyvateľom sa tieto hrôzy navždy zapísali do pamäte.

Foto 5.jpg
www.facebook.com

Pohľad na budovu novej pošty a divadlo približne z roku 1936. Budova novej pošty je budovou funkcionalistickou a nezapadá do celého konceptu námestia. Fontána ešte pred divadlom nestojí.

Foto 6.jpg
www.facebook.com

Poslednou fotografiou z archívu KpsN, na ktorej je zvečnená ulica sa kedysi volala Hradná v Hornom meste. Dom bol zbúraný približne v roku 1970.

Foto 7.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X