Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 2.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #292

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Dnešnú mestskú tržnicu v meste využívali v minulosti vojská. Šlo o kasárne a s týmto účelom bola aj budova postavená. Vznikla v rokoch 1889 až 1890. Okrem kasární našla budova mnoho využití. Premietali sa tu napríklad aj filmy, na čo si mnohí obyvatelia mesta ešte isto pospomínajú.

Foto 1 kasarne.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľady na Nitriansky hrad sa rokmi menili. Takýto výhľad sa naskytol návštevníkom mesta ešte pred sto rokmi. Pod hradom stál ešte Aujeszkých mlyn a vedľa neho úžasná drevená tribúna. Bol tu vtedy atletický a futbalový štadión.

Foto 2 hrad mlyn.jpg
Foto: www.facebook.com

Pešia zóna v Nitre približne v roku 1916 bola celkom iným miestom ako dnes. V tomto čase tadiaľto bežne premávali autá, ktoré ešte jazdili po opačnej strane, ako dnes. Na fotografii je tiež množstvo budov, ktoré po vojne neboli obnovené a nahradili ich iné. Nitra tiež ako vidno na fotografii, bola viacjazyčným mestom a bežne sa tu hovorilo maďarsky aj nemecky.

Foto 3 pesia zona.jpg
Foto: www.facebook.com

Župný dom na fotografii z roku približne 1906. Priestor bol ešte pár rokov predtým úplne iný a pretekala tadiaľto rieka, to prezrádza aj baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Ide o patróna mostov a vôd, ktorá pôvodne stála pred Župným domom na moste cez Nitričku. V rokoch 1874 až 1876 ho podľa návrhu architekta Edöna Dümmerlinga rozšírili a v rokoch 1903 – 1908 podľa projektu V. Czíglera a pod dozorom nitrianskeho staviteľa J. Tomascheka celý prestavali v duchu secesie.

Foto 4 zupny dom namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Práve takto to vyzeralo na Župnom námestí, keď tadiaľto pretekala rieka. Na kraji mosta je vidieť aj sochu sv. Jána Nepomuckého. Vedeli ste, že v týchto miestach boli vykonané archeologické výskumy? Tie potvrdili, že sa tu nachádzali stredoveké sídla, brány a dokonca hroby.

Foto 5 zupny dom most namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X