Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra rekonstrukcia stefanikova achreologicky nalez.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk

Foto: Čo našli archeológovia pred niekdajším OD Prior? O poznatky sa podelil priamo na mieste nitriansky archeológ

Rekonštrukcia priestoru pred niekdajším OD Prior je v plnom prúde a výkopové práce odhalili aj kus histórie. Na výskum tohto miesta boli teda prizvaní odborníci a archeológovia z Archeologického ústavu SAV Nitra. Čo sa dozvedeli vďaka nálezom?

Popri rekonštrukcii na Štefánikovej triede, pred niekdajším OD Prior, prebieha aj archeologický výskum, ktorý má trvať dva týždne. Viac k výskumu priamo na mieste prezradil aj archeológ Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV Nitra.

Hoci tu v 70. a 80. rokoch prebiehala intenzívna stavebná činnosť, tak tie výskumy nezodpovedali rozsahu daných stavieb,“ uviedol na úvod. Miesto, kde stojí niekdajší OD Prior pritom počas výstavby nebolo vôbec skúmané.

Tu za socializmu došlo len k výstavbe, bez záujmu o minulosť a archeologické výskumy. Na šťastie dnes už výskum mohol prebehnúť a budú tak obohatené poznatky o našej minulosti. Nálezy budú zdokumentované a artefakty prenesené a spracovávané v laboratóriách SAV.

Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 8.jpg
Foto: NitraDen.sk

Výskum prebieha hlavne v miestach, kde pribudne stromová výsadba, ostatné časti zostávajú bez výskumu a neboli odhaľované. Výskum priniesol dosť dôležité poznatky o niekdajšej výstavbe a živote v tejto oblasti.

Vďaka predošlému výskumu na nádvorí Mestskej tržnice vieme, že Nitra bola už v minulosti pomerne husto osídlená. V porovnaní s výskumom na tržnici sa práve na Štefánikovej triede našli aj staršie pozostatky. Dokonca tu bola nájdená ľudská kostra stará tisícky rokov a historické nádoby.

Podarilo sa nám v pondelok odkryť hrob zo staršej doby bronzovej, približne 3 600 rokov starý, takže tento priestor bol využívaný aj v staršej dobe bronzovej. A pravdepodobne tu, v priestore od tohto miesta smerom k hradu a Ulici pri Synagóge, sa rozprestieralo veľké pohrebisko. Keďže ďalšie starobronzové hroby poznáme zhruba z toho priestoru, ako sú hodiny na pešej zóne,“ uviedol archeológ Peter Bednár.

Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 7.jpg
Foto: NitraDen.sk

Predbežný koniec výskumu sa odhaduje na 14. máj. Našli sa tu pozostatky niekdajšej výstavby, a to nielen tej spred postavenia OD Prior, ale aj staršie pivnice a diery. „Boli tu nájdené zásobné jamy zo včasného stredoveku z 9. až 10. storočia. Našla sa aj jedna stredoveká jama z 11. až 12. storočia. Tiež ide o zásobnú jamu. Potom sa našlo aj niekoľko novovekých jám, základové murivá a pivnice dvoch domov z konca 19. až začiatku 20. storočia,“ informoval archeológ Peter Bednár.

Našla sa tu aj takzvaná primátorova nádoba z 15. storočia. Bola v jame, ktorá sa používala až koncom 19. storočia. Pravdepodobne sa tam dostala z nejakej staršej jamy a ako skonštatoval archeológ, je pekne zachovaná.

Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 3.jpg
Foto: NitraDen.sk

Dlhoočakávaná revitalizácia verejného priestoru prinesie reprezentatívne prvky, poriadok a novinky do tejto významnej lokality. Hlavnými prvkami revitalizácie sú veľkoformátová dlažba, zeleň a rozšírené cyklotrasy.

Pribudne tiež mobiliár pre pohodlné trávenie voľného času. Práce budú stáť viac ako 290-tisíc eur a očakáva sa, že potrvajú 60 dní, čiže približne do konca júna. Mesto pripomenulo, že ide o prvú etapu zo štyroch k zámeru predĺženia pešej zóny.

Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 1.jpg
Foto: NitraDen.sk
Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 2.jpg
Foto: NitraDen.sk
Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 4.jpg
Foto: NitraDen.sk
Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 5.jpg
Foto: NitraDen.sk
Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 6.jpg
Foto: NitraDen.sk
Archeologicky vyskum od prior stefanikova trieda nalez kostra pivnice domy 9.jpg
Foto: NitraDen.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X