Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra slovenska polnohospodarska univerzita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Slovenská poľnohospodárska univerzita
16. mája 2024 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Unikátne Kreatívne centrum v Nitre: SPU otvára unikátne centrum pre dizajn, architektúru a virtuálnu realitu

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre otvorila revolučné Kreatívne centrum, ktoré spája dizajn, architektúru, reklamu a marketing. Centrum je vybavené najväčšou jaskyňou virtuálnej reality v strednej Európe a ponúka inovatívne priestory pre startupy a podnikateľov.

Nové a moderné Kreatívne centrum vzniklo vďaka Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, ktorá ho otvorila 15. mája. Zameriava sa na tri kľúčové odvetvia kreatívneho priemyslu: dizajn, architektúru, reklamu a marketing.

Hlavným cieľom centra je mobilizovať a podporovať kreatívny potenciál v Nitrianskom kraji, pričom poskytuje široké možnosti pre začínajúce podnikateľské subjekty, startupy a inkubátory. Podpora štartu absolventov univerzity a rozvoj talentov sú ďalšími významnými aspektmi tohto projektu.

Centrum ponúka rôzne špecializované priestory, ako sú dizajnérske dielne, architektonické ateliéry, multifunkčná sála na eventové akcie, či filmové a reklamné štúdio. Skutočným unikátom je však jaskyňa virtuálnej reality, ktorá je najväčšia v strednej Európe.

Vzdelávanie a podpora

Centrum je ďalším krokom v rámci filozofie SPU ako Zelenej univerzity, ktorá kladie dôraz na prepojenie vzdelávania s praxou a podporu mladých talentov. Projekt, podporený z Integrovaného regionálneho operačného programu a Ministerstva kultúry SR, bol realizovaný v rokoch 2020 až 2023.

Stavebné práce prebiehali od júna 2022 do augusta 2023, investície pritom dosiahli 5,8 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu a Ministerstva kultúry SR. Otvorenie centra symbolicky uskutočnili rektorka Klaudia Halászová, štátny tajomník Ministerstva kultúry Mário Maruška, štátny tajomník rezortu školstva Robert Zsembera a projektová manažérka Barbora Čakovská.

V historickej budove

Kreatívne centrum vzniklo v historickej budove, ktorá bola pôvodne sídlom známej textilnej fabriky Pleta a neskôr Luna. Budovu vlastní SPU od roku 1998 a na štyroch podlažiach sa nachádzajú rôzne kreatívne pracoviská – od drevárskej dielne, cez multifunkčnú sálu na eventy, až po 3D tlačiareň a architektonické ateliéry.

Jaskyňa virtuálnej reality je skutočnou perličkou centra. Ide o miestnosť kruhového tvaru, v rámci ktorej sa dá nasimulovať virtuálna realita. „Vieme tu robiť virtuálnu prehliadku, mať tu výučbu pre študentov, alebo tu dokonca realizovať aj rôzne meditačné a relaxačné audiosimulácie. Napríklad sem umiestnime ležadlá a človeka prenesieme vo virtuálnej realite do prírody, nasimulujeme zvuky vtákov a prírody, pričom to vieme podporiť aj aromatizáciou – pustíme napríklad vôňu lesa,“ priblížil docent Jakub Berčík z Ústavu marketingu, obchodu a sociálnych štúdií Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU.

Podnikatelia môžu v tomto priestore simulovať svoje projekty, testovať dizajny obchodov alebo parkov a získať cennú spätnú väzbu. Podobne sa dá využiť aj pri testovaní architektonických diel.

Kreatívne centrum ponúka inkubačné programy zamerané na podporu pre začínajúcich podnikateľov. Jeho služby môžu využiť aj etablované firmy, ktoré hľadajú inovatívne riešenia a nové projekty. Tento jedinečný priestor v Nitre tak otvára nové možnosti pre kreatívny priemysel na Slovensku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X