Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Vydajte sa s nami na fascinujúcu historickú púť starou Nitrou a spoznajte premeny, ktoré formovali naše mesto

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Vedeli ste, že práve odtiaľto pochádzajú kocky na Podzámskej? Ide o fotografiu Zoborského jazierka, keď sa tam ťažil kameň a spomínanú Podzámsku ulicu.

Foto1 podzamska zoborske jazierko.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, čo za miesto je zachytené na fotografii? Je to Aujeského mlyn pod Nitrianskym hradom na Sihoti. Zrútený bol údajne preto, že tu boli časté povodne zaplavujúce Sihoť, Podzámsku ulicu so záhradami a okolité priestory a lúky. Práve z týchto dôvodov bolo aj koryto rieky odklonené. Najväčšie záplavy boli v roku 1931 a tie prinútili mestské a štátne orgány koncom 30. rokov minulého storočia k rozsiahlej regulácii rieky v oblasti mesta. Koryto rieky bolo posunuté asi o 100 metrov a tak mlyn už nemal náhon, bolo teda podľa kompetentných zbytočné ho nechávať na mieste.

Foto2 sihot aujeskeho mlyn.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytáva netradičný pohľad na jedno miesto v Nitre, ktoré už dnes neexistuje. Na fotografii toto miesto rozoberajú. Ide o výnimočný pohľad na Zungov. Prebiehajú tam totiž búracie práce a je už vo fáze bez stavidiel.

Foto3 zungov.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto to vyzeralo, keď rozoberali cukrovarský komín. Pamätáte si na to, ako ho rozoberali a mizol pred očami?

Foto4 cukrovarsky komin.jpg
Foto: www.facebook.com

Nitriansky cukrovar vznikol v roku 1927 s názvom Hospodárska účastinná spoločnosť pre priemysel cukorný Nitra na mieste škrobárne, ktorá fungovala od roku 1903 (predtým tu bola ešte župná nemocnica). Na fotografii je zachytený z Boriny, takže akoby zo zadnej strany cukrovaru. Takto bol zachytený v roku 1936.

Foto5 cukrovar borina.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X