Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #286

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Július Strnisko bol reprezentantom ČSSR v zápasení a ako 22-ročný skončil bronzový na olympiáde v Moskve vo voľnom štýle do 100 kilogramov. Taktiež v roku 1982 a 1983 skončil dvakrát po sebe bronzový na majstrovstvách Európy.

Foto 1 julius strnisko zapasnik.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež je na fotografii Július Strnisko so svojím súperom. So zápasením začínal v Nitre, kde ho trénoval Jozef Svitač. Ako 19-ročný prestúpil do klubu Rudá Hviezda Praha, kde vydržal 13 rokov. Po olympiáde v Soule v roku 1988 ukončil svoju aktívnu kariéru, dôvodom boli zdravotné problémy. Pochádzal zo zápasníckej rodiny a aj jeho bratia Peter a Jozef robili tento šport.

Foto 2 julius strnisko zapasnik.jpg
Foto: www.facebook.com

Takéto boli na začiatku uplynulého storočia Párovce. Vyššia budova bývala židovská škola a úplne vpravo na fotografii bola zas lekáreň. Na mieste židovskej školy dnes stojí telocvičňa Párovského gymnázia.

Foto 3 parovce.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznávate túto budovu? Postavená bola v roku 1935 a autorom maľby je Mihály Biró. Dnes je vpravo prístavba a ide o takzvaný Robotnícky dom, neskôr tam sídlila Odborová rada v Nitre na Číneši. Boli tu kancelárie, čitáreň, malý byt domovníka aj prednášková miestnosť s javiskom. Teraz je fasáda zamaľovaná, ide o budovu na rohu Fraňa Mojtu a Wilsonovho nábrežia.

Foto 4 cines budova odborovy dom.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež fotografia zachytávajúca Číneš v Nitre. Práve tadiaľto pred rokmi tiekla Nitra pred reguláciou. Zachytený je na nej aj kostol z roku 1910. Do roku 2000 bol modlitebným miestom pre reformovanú a evanjelickú cirkev, od uvedeného roku je v správe reformovanej cirkvi, pre ktorej náboženské potreby slúži. Vo vedľajšom dvore zas bolo v 30. rokoch minulého storočia prvé záhradné kino na Slovensku, ktoré neskôr ustúpilo výstavbe objektu Nitrianskych tlačiarní.

Foto 5 cines kostol kino rieka.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X