Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #283

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Vedeli ste, že kedysi bol na mieste monumentálneho súdneho paláca Sedrie mestský cintorín? Pochovávalo sa na ňom v rokoch približne 1732 až 1782 a o viac než 10 rokov tadiaľto viedla cesta popri Tureckej bráne. Reprezentačnú súdnu budovu postavili v rokoch 1901 až 1903 podľa projektu profesora Štefana Kissa v secesnom slohu.

Foto 1 sedria budova sudu.jpg
Foto: www.facebook.com

Rovnako budova Sedrie krátko po postavení. Budova je označená bronzovou tabuľou so stručným popisom kultúrnej pamiatky a je v správe Okresného súdu v Nitre. Zobrazená je na pohľadnici odoslanej v roku 1903.

Foto 2 sedria budova pohladnica.jpg
Foto: www.facebook.com

Krásne zachytený Hotel Tatra v roku 1911. Všimnite si, aký je hotel zaliaty zeleňou. Budova bola postavená v roku 1887 na mieste zanedbaného mestského hostinca Zlatá hus. Časom potom pribudla k hotelu aj terasa. Miestni ho poznali pod viacerými menami okrem Tatry to bol pôvodne Lakner, neskôr Slávia, Hungária, Braun. V súčasnosti prešiel menami Dutúria, Hoffer aj Grand Sole.

Foto 3 tatra sole slavia.jpg
Foto: www.facebook.com

Ďalšia zo zaujímavých pohľadníc, na ktorých je zachytená vlaková stanica v Nitre. Odosielateľ na ňu v roku 1904 napísal približne: „Premiestnili ma stanicu Štúrovo -Nána. Všetko sa stalo podľa mojej vôle. Viac slovom prírpadne v liste. Ernő.“ Tiež sa šípkou sám označil: „To som ja.“

Foto 4 zeleznicna stanica nitra.jpg
Foto: www.facebook.com

Kostol svätého Ladislava je jednou z dominánt mesta. Takto vyzeral počas rekonštrukcie v roku 1911. Tvorí ho komplex objektov na Piaristickej ulici v Nitre a jeho základný kameň bol položený v roku 1701. Kostol však bol poškodený požiarom v roku 1716, preto bol v roku 1742 až 1748 vystavaný nový dvojvežový kostol.

Foto 5 kostol svateho ladislava piaristicka.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X