Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #268

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Fotografie zachytávajú Chrenovú v roku 2005. Dnes vpravo stojí Centro Nitra a v pozadí už nie je lávka pre chodcov, ale veľký Chrenovský most už aj pre autá.

Foto 1 chrenova.jpg
Foto: www.facebook.com

Sprievod venovaný oslavám Dožiniek zachytený v roku 1976. Nachádzajú sa v ňom pionieri aj rôzne súbory a združenia. Na tribúne mali samozrejme čestné miesto predstavitelia strany, aj mesta. Tieto udalosti boli v časoch pred 1989 zväčša povinné a plné prehliadok s programom od najmenších detí až po seniorské združenia.

Foto 2 prvomajove oslavy.jpg
Foto: www.facebook.com

Opäť tie isté oslavy. V roku 1976 boli v Nitre dožinky výnimočné tým, že sa ich zúčastnil aj prezident Gustáv Husák. Na zábere je tribúna s prezidentom aj alegorický voz.

Foto 5 dozinky chrenova.jpg
Foto: www.facebook.com

Na tejto fotografii je pravdepodobne tiež zachytený dožinkový sprievod. Ide o rok 1974. V tomto roku sa naposledy konal sprievod hlavne pred Priorom, od ďalšieho roku už bývali oslavy orientované na chrenovej a v blízkosti Agrokomplexu. Okrem dožinkových sloganov sa v sprievode objavovali oslavné plagáty na režim, prípadne chvály na výrobu, ako je to napríklad v spodnej časti fotografie: „Plníme zábery XIV. Zjazdu KSČ – Vyrobili sme nadplán šesťdesiatšesť vagónov obilia!

Foto 3 dozinky prior.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotograf zachytil mesto v 70. rokoch uplynulého storočia z veže Piaristického kostola. Najbližšie vyčnieva veža Kostola Navštívenia Panny Márie na Farskej ulici. V pozadí je tiež vidieť Nitriansky hrad či Pyramídu aj Zobor.

Foto 4 mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X