Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka 2.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #215

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Sprievod počas osláv Dňa zjednotenia slovenského národa, približne v roku 1938. Sprievod sa nachádza na dnešnej pešej zóne v Nitre. Sprievod pravdepodobne mieri na futbalový štadión, kde potom prebiehali cvičenia.

Foto 1 pesia zona 2.jpg
Foto: www.facebook.com

Sprievod skautov v Nitre počas Pribinových slávností približne v roku 1933. Budova Juszka je dom pána Tomascheka a tá biela stavba je bývalá galantéria. V miestach toho prízemného dlhého domu sú dnes elektrárne.

Foto 2 pesia zona.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia približne z roku 1905. Kedysi tu sídlil Župný dom, dnes je tu Nitrianska galéria. Dom bol postavený v roku 1777. V rokoch 1860 a 1874 bol prestavaný a dnešná secesná úprava je z roku 1906 až 1908.

Foto 3 galeria zupny dom.jpg
Foto: www.facebook.com

Tak isto je na fotografií niekdajší Župný dom len z trochu iného uhla pohľadu. V suteréne západného krídla župného domu boli archeologickým výskumom v 90. rokoch 20. storočia zistené zvyšky stavieb, o ktorých sa predpokladá, že sú fragmentmi stredovekého opevnenia a brány do Horného Mesta.

Foto 4 zupny dom galeria.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľad na Nitriansky hrad s Aujezského mlynom a stojí ešte aj Veľprepoštský palác. Počas 2. svetovej vojny bola Nitra postihnutá viacerými bombardovaniami rôznej intenzity a práve na budove Veľprepoštského paláca sa bombardovanie prejavilo najdeštruktívnejšie. Taktiež z tohto pohľadu zmizol aj Aujezského mlyn

Foto 5 hrad.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X