Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #145

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

V 1936 bola Ocskayovská kúria prerobená na židovskú nemocnicu. V druhej polovici 30. rokov stál na čele neologickej náboženskej obce Július Schlesinger. Počas jeho pôsobenia a z jeho popudu bola otvorená v Párovciach židovská nemocnica.

Foto 1 nitrianska zidovska nemocnica.jpg
Foto: www.facebook.com

Na fotografií sa nachádza tá istá budova s pózujúcimi lekármi. Budovu už v Nitre nenájdete, bola totiž v roku 1982 spolu s ostatnými domami na Ireckej-Braneckého zbúraná.

Foto 2 zidovska nemocnica.jpg
Foto: www.facebook.com

Na fotografii zachytené kino Meteor a neskôr Invalid. Budova sa nachádza na Štúrovej ulici v blízkosti Sedrie, budovy krajského súdu. Fotografia bola zachytená asi v roku 1933. Počnúc zimou 1931 v bývalom kine Meteor fungovala zohrieváreň, kde si nezamestnaní mohli zadarmo vypiť čaj. Na základe iniciatívy Odboru pečlivosti o mládež pri Spolku Československého Červeného kríža v Nitre obecná rada poskytovala finančné prostriedky na mliečne akcie pre chudobné deti.

Foto 3 invalid kino.jpg
Foto: www.facebook.com

Popred kino Meteor vedú slony z cirkusu Kludský. Ide o živú reklamu a zároveň aj presúvanie sa slonov z vlakovej stanice k šapitó.

Foto 4 slony sturova.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto vyzerali stretnutia, ale aj zlety mládeže v spolkoch ako orol či sokol. V tej dobe existovalo zároveň niekoľko telovýchovných organizácií. Mohli ste počuť o spolkoch ako Sokol či Orol (katolícka mládež), aj Robotnícka telocvičná jednota (RTJ) a ďalšie. Rieka je v tejto časti už zregulovaná, regulácia bola ukončená 1936, reálne začala v roku 1928.

Foto 5 telovychovne stretnutie.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X