Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #142

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Spoznávate tieto budovy? Ide o starý kúpeľ, mnohí sem chodili za oddychom a relax s rodinou. Fotografia pochádza približne z roku 1920. V súčasnosti tu je ČSOB.

Foto 1 stary kupel.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto kedysi vyzeralo miesto pred Agrokomplexom. Kedysi tu bývali kolotoče, cirkusy, trhy a hlavne tu vždy stála voda, robilo sa blato a v zime sa tu deti mohli korčuľovať. Dnes sa tu nachádza nákupné centrum Ncentro na Chrenovej. V pozadí je vidieť Remek, ako reštauráciu pomenovali samotní obyvatelia, keď v roku 1978 letel do vesmíru 1. československý kozmonaut Vladimír Remek (jeho matka bola Slovenka)..

Foto 2 chrenova ncentro.jpg
Foto: www.facebook.com

Ide o asi najznámejším pamätník v Nitre, Pamätník oslobodenia. Neoficiálne ju volali obyvatelia aj Ivan. Kedysi sa volal aj Pomník sovietskeho vojaka či Pamätník víťazstva. Jeho autorom je akademický sochár Tibor Bartfay, nitriansky rodák. Súsošie je nainštalované od roku 1960 v centre mesta, na Štefánikovej triede a budova za ňou je dnes využívaná ako sídlo úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja a iných štátnych úradov. V pozadí je stará poliklinika, dnes Filozofická fakulta UKF.

Foto 3 pamatnik oslobodenia.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavá fotografia zachytáva prehliadku slovenskej armády niekedy v rokoch 1939 až 1945 na Štúrovej ulici. Malo by ísť o odstránenie sochy prezidenta T. G. Masaryka a slávnostne odhalená socha M. R. Štefánika od sochára Frica Motošku pred budovou súdu.

Foto 4 sud sturova.jpg
Foto: www.facebook.com

Toto bol niekdajší vzhľad Tabáňa. Fotografia pochádza z roku 1963 a zachytáva Hornotabánsku ulicu. Niektorí obyvatelia si na to isto spomínajú takto. Dnes tu už stojí moderná zástavba bytov.

Foto 5 taban.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X