Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #121

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Kostol Navštívenia Panny Márie a kláštor milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul dal postaviť biskup Imrich Palugyay v roku 1852. Rádové sestry Vincentky sa do kláštora nasťahovali po jeho dokončení a posvätení biskupom Augustínom Roškoványim v roku 1861. V roku 1934 nadstavili druhé poschodie. Dnes je tu Gymnázium sv. Cyrila a Metoda a vo dvore ZŠ sv. Svorada a Benedikta. V roku 1934 bol objekt funkčne upravený a generálne prestavaný podľa projektu Maximiliána Scheera. Zaujímavosťou je, že pod kostolom boli až do polovice 20. storočia pochovávaní ľudia.

Foto1 kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Ten istý kostol zachytený v rokoch medzi 1932 až 1947. Má tu ešte pôvodnú vežu, ktorá spadla pri smršti 1947. Kláštor nie je kultúrnou pamiatkou iba preto, že vežu pri rekonštrukcii postavili nižšiu ako bola pôvodná. Kostol bol rekonštruovaný v roku 1911 a v štyridsiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Vpravo je na tejto fotografii vidieť takzvanú cvičnú školu, čo bola základná škola, kde chodili budúce učiteľky na pedagogickú prax. Na tejto škole mohli učiť len skúsené učiteľky s dlhšou pedagogickou praxou. Bolo to v čase, keď v tomto kláštore sídlila Pedagogická škola v Nitre – ešte pred vznikom pedagogického inštitútu.

Foto2 kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, kde sa nachádzala takáto reštaurácia? Podľa pamätníkov tam bývalo živo. Dala sa tam kúpiť kávička či občerstvenie po dobrej turistike. Ide o bufet na Pyramíde, hneď vedľa vysielača.

Foto3 zobor.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, čo je to za miesto na fotografii? Ide o dvor na rohu Mostnej a bývalej Čs. armády. Tehlová stena na prízemí je stena od reštaurácie Štajger. Vzadu bol sklad Slovpapu.

Foto4 mostna.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto vyzeral Župný dom koncom 19. storočia. Ešte pred ním tu stál pôvodný župný dom vybudovaný v 17. storočí, ten však vyhorel. Koncom 18. storočia ho nahradila mohutná neskorobaroková palácová stavba. V priebehu 19. storočia budovu viackrát upravovali. Svoju dnešnú podobu získal župný dom v rokoch 1905 až 1908, pri výraznej prestavbe v podobe nastupujúcej secesie. Vedeli ste, že v suteréne západného krídla župného domu boli archeologickým výskumom v 90. rokoch 20. storočia zistené zvyšky stavieb, o ktorých sa predpokladá, že sú fragmentmi stredovekého opevnenia a brány do Horného mesta?

Foto5 zupny dom.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X