Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz 1.jpg
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #111

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Jedna z tých romantickejších fotografií Nitrianskeho hradu, alebo skôr vonkajšej brány hradu a okolia. Fotografia zachytáva krásne otvorené schodisko, kvetiny a oddychovú lavičku s krásnym výhľadom. Vedeli ste, že vonkajšia brána biskupa Pálffyho pochádza z roku 1673  a v minulosti mala dôležitú úlohu pri obrane hradu s veľkou delostreleckou podporou?

Foto1 hrad.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na obrázku vidíme pôvodné Nitrianske mlyny v plnej paráde. Na fotke je vidieť, že ešte nestál internát Vysokej školy poľnohospodárskej, teda dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Fotograf chcel najmä vyobraziť nové koryto rieky. Fotografia pochádza približne z roku 1946.

Foto2 mlyny nove koryto rieky.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na fotografií sú zachytené prvorepublikové autobusy a uprostred linka Nitra-Sereď-Senec-Bratislava na mieste dnešného Svätoplukovho námestia. Každý správny milovník Nitry isto vie, aké budovy sa na fotografií nachádzajú. Vpravo dnešné múzeum, vedľa neho cez cestu pošta, ktorá stále stojí. Vľavo sa nachádza budova s oknami po tri v dvoch radoch a to bola baletná škola. Naľavo od baletnej školy je naše prvé divadlo.

Foto3 autobusy namestie.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na kríž nad Svoradovou jaskyňou. Fotografia vznikla približne v 40. rokoch 20. storočia. Svoradova jaskyňa je, ako isto viete, menší jaskynný systém. Nazvaná bola podobne ako aj Svoradov prameň podľa pustovníka Svorada, ktorý prišiel do Nitry z Poľska. Podľa legendy viedol Svorad pustovnícky spôsob života v jaskyni neďaleko kláštora. Jaskyňa sa odvtedy nazýva Svoradova. Zaujímavý je aj pôvod kríža, ten sem premiestnili, keď Rusi odstrelili hradnú vežu aj s nemeckým zameriavačom delostreleckej paľby. Kríž vtedy z veže spadol pred vchod do Katedrály, dokonca dopadol vedľa kostolníčky. Tento kríž z veže potom nainštalovali nad Svoradovu jaskyňu.

Foto4 svoradova jaskyna.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na Štúrovu ulicu a Párovce. Spoznávate toto miesto? Jediné čo sa zachovalo je Piaristický kostol a budovy v spodnej časti fotografie. Mnoho z pôvodných budov z mesta zmizlo a nahradili sa novými.

Foto5 parovce piaristicky kostol.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X