Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #110

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Arpássyho vila U grófa na Kamennej ulici v Nitre je národnou kultúrnou pamiatkou. Gróf Imre von Abalehota Arpassy bol absolventom práva a obchodnej akadémie vo Viedni, práve on postavil zámok ako rodinné sídlo v rokoch 1896 až 1899. Ateliér tu mal tiež aj Július Bártfay, ktorý vilu vlastne zachránil pred asanáciou.

Foto1 zobor.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia Chrenovej približne z roku 1980. Všimli ste si letiacu osu, ktorá sa pre zaujímavosť začala vyrábať v roku 1978? Letí smerom ku chrenovskému cintorínu von na zlatomoraveckú cestu. Radovky pod pravým krídlom osy sa stavali približne v rokoch 1983 až 1985.

Foto2 chrenova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Malá hádanka pre obyvateľov: Viete, kde v Nitre stojí táto socha?

Stojí na rohu triády Ďurkova – Schurmannova – Vikárska. Niektorí si možno spomeniete, ako sa tam kedysi výborne sánkovalo.

Foto3 socha parovce.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Tento v súčasnosti už znovu zrekonštruovaný objekt v klasicistickom štýle dal postaviť biskup Jozef Wurum po cholerovej epidémii v roku 1831. Biskupstvo v ňom zriadilo výletný hostinec a vaňové kúpele, ktoré prenajímalo. Neskôr bola v budove situovaná kaviareň, obľúbené miesto oddychu Nitranov. V povedomí pamätníkov je biskupský hostinec známy ako miesto majálesov, promenádnych koncertov aj politických zhromaždení. V roku 1925 biskupstvo predalo budovu mestu. Kaviareň bola zrušená v roku 1945 a budova bola využívaná na rôzne účely (napr. sklad).

Foto4 park.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia z roku 1925 a vyhotovená zo vzduchu, alebo ako je na rámiku: „Pohledy s létadla.“ Čo poviete na takýto pohľad na takpovediac nahú Nitričku? Prázdny Zobor a mnoho z budov už ani nestojí na svojom mieste.

Foto5 pohlad na mesto.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X