Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Titulka stara nitra kolaz.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #109

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Viete, čo za miesto je zachytené na fotografii? Ide o fotografiu približne z roku 1907. Je to súčasné Svätoplukovo námestie, vtedy Kossuth. Niekdajšie námestie s pôvodným mestským divadlom pôsobilo útulnejšie, čo poviete?

Foto1 svatoplukovo namestie.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zachytáva búracie práce na VDI. Na tomto mieste sa v súčasnosti nachádza hotel Mikádo na Hollého ulici.

Foto2 mikado holleho.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľadnica z roku 1906 zachytáva pešiu zónu. Vpravo na fotografií sa nachádza Schillerov hotel, neskôr po zbombardovaní sa premenoval na Stalingrad. Vedľa sa nachádza Dokupilov dom a v prízemí Popperova obuv, kúsok ďalej je Obchodný dom a neskôr bol namiesto neho Úspech. Naľavo vznikla známa cukráreň, v súčasnosti je tam Dom módy, vedľa ktorého mal Baťa veľkú obuv. V čele na pravom rohu bola tiež lekáreň, ktorá bola zbombardovaná v II. svetovej vojne.

Foto3 pesia zona.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto kedysi vyzeralo pranie na rieke. Ženy používali pri praní rôzne nástroje a domáce pomôcky. Napríklad popol sa zabalil do staršej látky, to „vrecko“ sa položilo na vrch vecí, ktoré sa mali prať a polievalo sa to vrelou vodou.

Foto4 pranie na rieke.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Uhádnete odkiaľ je toto fotené? Je to fotografia Svätoplukovho námestia zo strany pošty zhruba v 70. rokoch 20. storočia. „Zdobí“ ho socha Lenina. Čo je však na fotografií najzaujímavejšie, je budova Poštového a telegrafného úradu, neskôr Výskumný ústav živočíšnej výroby – VÚŽV. Avšak na svojom mieste už nestojí.

Foto5 namestie.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X