Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #103

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Fotografia zachytávajúca lanovku na Zobor. Takýto pohľad mali obyvatelia, ale aj návštevníci, keď sa prišli odviezť lanovkou na tento dominantný vrch.

Foto1 lanovka zobor.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Milovaná i nenávidená lanovka na Zobor mala takúto čakáreň, respektíve nástupnú a výstupnú stanicu. Mnohí si spomínajú na lanovku s láskou, ale nájdu sa aj takí ktorú sa jej priam až desili a považujú ju dodnes za veľmi nebezpečnú. Je faktom, že dnes by asi bezpečnostné podmienky nespĺňala.

Foto1 lanovka zobor stanica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Taktiež jeden z tých kontroverznejších podnikov, teda aspoň v súčasnosti. V minulosti veľmi navštevovaná i rodinami s deťmi. Obyvatelia spomínajú na skvelú kofolu a šišky, ktoré tu predávali.
Špinavec bol hojne navštevovaný najmä študentami z neďalekého internátu VŠP a po tréningoch na Slávii sa každý športovec tešil na pollitra kofoly a údenáča. Fotografia zachytila reštauráciu s menom Špinavec v roku 1978. Svoje pomenovanie podľa niektorých dostal preto, že tu mali hliníkové podnosy, ktoré špinili stoly, ale pravda bude pravdepodobne tam, že Špinavec dostal meno podľa veľmi častej nadávky a komunikácie dlhoročného výčapníka v tomto zariadení…

Foto3 spinavec sturova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Veľmi nostalgická fotografia, ktorá zachytáva takpovediac staré srdce Nitry. Staré mlyny, ktoré ustúpili obchodnému centru, nezabudnuteľné „ŠM-ky“ a na rohu mlynov je ešte búdka pre regulovčíka, pána Dudáša. Fotografia vznikla v roku 1979.

Foto4 autobusy krizovatka mlyny trznica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Kúpalisko Kostyal v Nitre zachytené na fotografií z roku 1900. Pôvodná lokalita kúpaliska bola na ramene rieky, ktoré slúžilo ako náhon pre mlyn pod hradom. Bolo postavené v roku 1887 a v roku 1890 bola pristavená plaváreň so šatňami. Súčasťou parku v medzivojnovom období bolo kúpalisko s dvoma drevenými bazénmi vpustenými do rieky a obliekarňou. Po regulácii toku rieky v roku 1928 sa nové kúpalisko postupne budovalo na súčasnej ploche. Niektoré stavby a plavecký bazén sú zo 60. rokov 20. storočia.

Foto5 kostyal plavaren kupalisko.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X