Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #103

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Fotografia zachytávajúca lanovku na Zobor. Takýto pohľad mali obyvatelia, ale aj návštevníci, keď sa prišli odviezť lanovkou na tento dominantný vrch.

Foto1 lanovka zobor.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Milovaná i nenávidená lanovka na Zobor mala takúto čakáreň, respektíve nástupnú a výstupnú stanicu. Mnohí si spomínajú na lanovku s láskou, ale nájdu sa aj takí ktorú sa jej priam až desili a považujú ju dodnes za veľmi nebezpečnú. Je faktom, že dnes by asi bezpečnostné podmienky nespĺňala.

Foto1 lanovka zobor stanica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Taktiež jeden z tých kontroverznejších podnikov, teda aspoň v súčasnosti. V minulosti veľmi navštevovaná i rodinami s deťmi. Obyvatelia spomínajú na skvelú kofolu a šišky, ktoré tu predávali.
Špinavec bol hojne navštevovaný najmä študentami z neďalekého internátu VŠP a po tréningoch na Slávii sa každý športovec tešil na pollitra kofoly a údenáča. Fotografia zachytila reštauráciu s menom Špinavec v roku 1978. Svoje pomenovanie podľa niektorých dostal preto, že tu mali hliníkové podnosy, ktoré špinili stoly, ale pravda bude pravdepodobne tam, že Špinavec dostal meno podľa veľmi častej nadávky a komunikácie dlhoročného výčapníka v tomto zariadení…

Foto3 spinavec sturova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Veľmi nostalgická fotografia, ktorá zachytáva takpovediac staré srdce Nitry. Staré mlyny, ktoré ustúpili obchodnému centru, nezabudnuteľné „ŠM-ky“ a na rohu mlynov je ešte búdka pre regulovčíka, pána Dudáša. Fotografia vznikla v roku 1979.

Foto4 autobusy krizovatka mlyny trznica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Kúpalisko Kostyal v Nitre zachytené na fotografií z roku 1900. Pôvodná lokalita kúpaliska bola na ramene rieky, ktoré slúžilo ako náhon pre mlyn pod hradom. Bolo postavené v roku 1887 a v roku 1890 bola pristavená plaváreň so šatňami. Súčasťou parku v medzivojnovom období bolo kúpalisko s dvoma drevenými bazénmi vpustenými do rieky a obliekarňou. Po regulácii toku rieky v roku 1928 sa nové kúpalisko postupne budovalo na súčasnej ploche. Niektoré stavby a plavecký bazén sú zo 60. rokov 20. storočia.

Foto5 kostyal plavaren kupalisko.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X