Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
ilustračné
25. marca 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

NITRA: Tlmočníkom do posunkovej reči znížili sadzby

NITRA 25. marca – Tlmočníci pre nepočujúcich dostanú za svoje služby od Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) od apríla menej. Sadzby sa im znížia z 8,88 eura za hodinu tlmočenia na 6,44 eura. Poslanci to schválili v novom všeobecne záväznom nariadení (VZN), ktoré hovorí o poplatkoch za sociálne služby. „My sme vychádzali z priemerných súm, ktoré platia iné kraje a keď to vedia za tú cenu urobiť tam, prečo by sa to nedalo aj u nás. Celková suma, ktorá je na tlmočenie vyčlenená, sa tak môže rozdeliť medzi viac klientov,“ informoval vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu NSK Miluša Budayová.

Niektorí poslanci to však kritizovali a za nové VZN nezahlasovali. Medzi nimi bol aj nezávislý poslanec Peter Oremus. „Podľa mňa je to osobný spor medzi poslankyňou Kolenčíkovou a riaditeľkou občianskeho združenia, ktoré tieto služby poskytuje a doplatia na to ľudia,“ povedal Oremus. Poslankyňa Renáta Kolenčíková (Smer-SD) to odmieta a hovorí, že jej ide o efektívnosť využitia služby. „Keď to dokáže robiť Žilinský samosprávny kraj za 3,99 eura, tak nerozumiem, prečo by to mal robiť náš kraj za oveľa vyššiu sumu, nehovoriac o tom, že tu bude môcť využívať nie štrnásť klientov, ako je to dnes, ale možno aj dvadsať,“ uviedla

Riaditeľka občianskeho združenia Effeta Anna Šmehilová, ktoré v Nitre takéto služby poskytuje, je aj mestskou poslankyňou za stranu NOVA a mala niekoľkokrát nezhody s Kolenčíkovou, ktorá je tiež mestskou poslankyňou. K zníženiu sadzby pre tlmočníkov povedala, že budú musieť hľadať ďalšie zdroje na dofinancovanie, ako to robia v tých krajoch, kde majú sadzby nízke. „Zaujímavé je, že nikto sa pri schvaľovaní nezaoberal tým, koľko reálne táto služba stojí. Myslím si, že to bolo na objednávku strany Smer, veď ako inak si to vysvetliť, keď v roku 2010, keď sa táto služba schvaľovala, boli všetci poslanci jednomyseľne za,“ povedala pre agentúru SITA Šmehilová. Nezhody s poslankyňou Kolenčíkovou mala práve pre poskytovanie sociálnych služieb nielen pre kraj, ale aj pre mesto a aj pre členstvo v sociálnej komisii v mestskej samospráve, v ktorej dnes Šmehilová už nepôsobí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X