Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Dom pokoja a zmieru u Bernadetky
SITA Foto: SITA/Martin Havran
22. apríla 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

NITRA: Hospic zvýšil poplatok pre pacientov, ponúka aj mobilné služby

Zvýšenie platu zdravotných sestier v minulom roku spôsobilo finančné problémy

NITRA 22. apríla  – V Dome pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre sa problémy s financiami stupňujú. Zariadenie v správe Diecéznej charity v Nitre, ktoré funguje sedem rokov, preto od apríla zvýšilo poplatok od pacientov z 15 eur na 18 eur na deň a začalo ponúkať aj služby mobilného hospicu. „Výrazne sa nás dotklo zvýšenie platu zdravotných sestier v minulom roku a tak hľadáme možnosti, ako zabezpečiť fungovanie nášho kamenného hospicu,“ hovorí vedúca lekárka a odborný garant hospicovej starostlivosti v Dome pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre Katarína Mičiaková. Kapacita nitrianskeho hospicu je pätnásť lôžok, využitých je priemerne desať.

Podľa Mičiakovej je dôvodom nižšej obsadenosti hlavne obava rodinných príslušníkov z pocitu, že do hospicu posielajú svojich blízkych zomrieť. „Jedným z dôvodov je aj to, že pacienti sa chcú liečiť aj napriek tomu, že ich ochorenie je nezvratné a aj pre mnohých lekárov je ťažké rozhodnúť, že by mal ísť pacient do hospicovej starostlivosti, pretože to vyzerá, že zlyhávajú ako lekári. Je to predovšetkým o prijatí hraníc pre pacienta v určitom štádiu choroby, keď liečba skôr znevýhodňuje jeho stav,“ vysvetľuje Mičiaková.

Aj preto sa rozhodli ponúkať služby mobilného hospicu. Prichádzajú za pacientom do domácnosti a poskytujú služby lekára, ktorý je odborníkom v paliatívnej starostlivosti. „Lekár sleduje zdravotný stav pacienta, príde vždy, keď si to vyžaduje situácia a rodinným príslušníkom to výrazne uľahčuje starostlivosť, pretože dostávajú konkrétne informácie, priamo doma lekár dokáže urobiť niektoré vyšetrenia aj predpísať lieky, takže je to v podstate mobilná lekárska starostlivosť, akú nedokáže poskytnúť opatrovateľská služba, ktorú zabezpečujú zdravotné sestry alebo opatrovateľky ani obvodný lekár,“ dodáva Mičiaková. Zatiaľ majú o túto službu záujem dvaja pacienti, očakávajú však, že záujem sa zvýši.

Problémom stále zostáva financovanie hospicovej starostlivosti. „Dôvodom nevyužívania hospicov je aj nízke financovanie, kde dostávame od zdravotných poisťovní približne 30 eur na lôžko na deň, ale náklady sú aj 60 eur a pacient si musí preto časť nákladov doplácať,“ upozornila prezidentka Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti na Slovensku Alena Kollárová. V Nitrianskom kraji sú v súčasnosti dva kamenné hospice v Nitre a v Palárikove.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X