Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CENA:  Nominácie na divadelné DOSKY
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jedna z nominovaných na Objav sezóny 2012/2013 v rámci nominácií na Divadelné ocenenia sezóny - DOSKY, je Silvia Vollmannová za text a réžiu inscenácie Hola, Madrid! Divadelnej fakulty VŠMU. DOSKY slávnostne vyhlásia na úvod 22. roèníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Bratislava, 7. september 2013. Foto: SITA/DOSKY
29. júla 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračná: SITA/AP

Na Divadelnej Nitre odpovedia na otázku „Načo umenie?“

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2014 sa začína 26. septembra, potrvá do 1. októbra. Lístky si môžu záujemcovia kúpiť od piatku 1. augusta on-line na stránke www.nitrafest.sk .

Hlavným mottom 23. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2014 je otázka Načo umenie?, odpoveď na ňu prinesú práve umelci. Povedala to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľka festivalu Darina Kárová. Hlavným zámerom organizátorov je podľa jej slov zamyslieť sa nad úlohou umenia, jeho osudom, postavením, možnosťami či jeho potrebou v živote človeka. „Chceme vyzdvihnúť význam umenia pri rozvoji osobnosti, jeho kreatívny aj ekonomický potenciál. Chceme hovoriť o umení, ktoré prináša radosť, poznanie, poučenie, ktoré rozvíja myslenie a pomáha chápať zložitosť sveta,“ doplnila. Organizátori festivalu chcú v tejto téme pokračovať aj po jeho skončení. Ako poznamenala Kárová, je to nosná téma na dlhšie obdobie. „Hlavná téma vnesie do programu provokatívnosť a inovatívnosť,“ dodala. Divadelná Nitra sa začne 26. septembra, potrvá do 1. októbra. Vstupenky budú v predaji on-line od piatku 1. augusta na stránke www.nitrafest.sk.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2014 prinesie divadlo ako cestu dejinami, obraz sociálnych konfliktov, politický manifest, výsmech dnešného životného štýlu, ale aj ako čistú zábavu. Hlavný program bude zložený z desiatich inscenácií, z toho päť je zahraničných. Prevažne pôjde podľa Károvej o súčasné a pôvodné inscenácie, pričom prevzaté texty budú v menšine. Pôjde o prepojenia napríklad medzi divadlom a literatúrou či divadlom a filmom. Festival prinesie inscenácie tvorcov z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska aj Slovenska.

Divadelnú Nitru 2014 otvorí 26. septembra tzv. headliner festivalu. „Máme headlinera, aj keď nie sme hudobný festival,“ poznamenala zástupkyňa riaditeľky festivalu Katarína Dudáková. Divákom sa predstaví inscenácia Bez názvu č. 1// Opera Herberta Fritscha z dielne legendárneho berlínskeho súboru Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz Berlin, ktorý sa na festival vráti po desiatich rokoch.
Medzi ďalšie zahraničné inscenácie, ktoré diváci uvidia, patrí napríklad provokatívna inscenácia Cisárska TV, Uhorsko maďarských divadelníkov. Pražské Divadlo Na zábradlí prinesie Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J., slovinskí divadelníci sa predstavia s inscenáciou Sokol. Päticu zahraničných diel uzatvorí Pálenie kníh z dielne belgického performera, spisovateľa a dramatika Pietra De Buyssera.

Na Divadelnej Nitre však nebudú chýbať domáce diela. Slovenské inscenácie tento rok vyberal organizátormi oslovený kurátor – režisér a šéf divadla Andreja Bagara v Nitre Svetozár Sprušanský. Pre festivalových divákov vybral Europeanu – Stručné dejiny 20. storočia zo Slovenského komorného divadla Martin, Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla, Kapitál z Divadla Aréna, Svedectvo krvi z Činohry štátneho divadla Košice a Potkany z dielne svojho domovského divadla. Všetky informácie o festivale sú pre divákov k dispozícii na stránke www.nitrafest.sk či na sociálnej sieti na http://www.facebook.com/divadelna.nitra.

Na festivalových návštevníkov čaká podľa Dariny Károvej opäť aj bohatý sprievodný program, jeho súčasťou sú pouličné predstavenia, originálne výtvarné inštalácie, akcie, workshopy, koncerty či podujatia pre deti. „Tradične sa odohrajú na tzv. inom_námestí pred divadlom Andreja Bagara v Nitre či počas festivalovej Bielej noci,“ poznamenala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2014. Ako dodala, sprievodný program je taktiež úzko prepojený s témou Načo umenie (Art, what for?). K programu budú patriť tiež početné diskusie na tému aktuálneho ročníka – verejná debata s odborníkmi, raňajky s tvorcami, študentský debatný duel či prezentácie pre pedagógov a verejnosť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X