Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba športovej haly na Hlbokej
Foto: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk
20. júna 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mestu hrozí pokuta, pri výstavbe športovej haly porušilo stavebný zákon

Mesto Nitra stavalo športovú halu na Čermáni na Hlbokej ulici v rozpore so stavebným povolením z roku 2015. Skonštatovala to Slovenská stavebná inšpekcia (SSI), ktorá vykonala štátny stavebný dohľad. Mestu teraz hrozí pokuta.

„Stavebné povolenie bolo vydané na prestavbu pôvodného objektu športovej haly, ktorá však bola zničená požiarom v roku 2016. Po požiari vlastník stavby, mesto Nitra, zabezpečil v roku 2017 odstránenie požiarom znehodnotenej stavby (drevostavby) a tiež murovanej časti objektu, ktorý mal byť pôvodne zachovaný a stavebne zakomponovaný do novej telocvične,“ uviedol riaditeľ Inšpektorátu Nitra Slovenskej stavebnej inšpekcie Miroslav Hanečka.

Pokuta do výšky 165 969 eur

Ako spresnil, štátny stavebný dohľad vykonal inšpektorát 9. apríla na základe podnetu fyzickej osoby, následne bol podnet na SSI doručený aj z Okresnej prokuratúry Nitra. Inšpekcia teraz bude „konať vo veci porušenia stavebného zákona“. Správne konanie ešte nebolo začaté. Podľa stavebného zákona je možné uložiť právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá stavia bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, pokutu do výšky 165 969 eur.

Mesto Nitra sa vyjadrilo, že stavebné povolenie z roku 2015 je naďalej právoplatné. „Vydané bolo 1. júla 2015 a od tohto termínu sa realizovali prípojky. V rámci tejto investičnej akcie mesto požiadalo o zmenu stavby pred dokončením. Bol vykonaný stavebný dozor, práce sú momentálne pozastavené s tým, že stavebník musí požiadať o dodatočné stavebné povolenie,“ píše sa v stanovisku radnice. Podľa stavebného zákona sa konanie o dodatočnom stavebnom povolení začína vtedy, „ak stavebný úrad zistí, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním“, a tiež, „ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané“.

Podozrenie zo spáchania stavebného deliktu

Hovorca Krajskej prokuratúry Nitra Jaroslav Maček informoval, že Okresná prokuratúra Nitra vybavila podnet fyzickej osoby zo dňa 22. marca tak, že ho postúpila Slovenskej stavebnej inšpekcii na výkon štátneho stavebného dohľadu. Inšpekcia následne prokuratúru informovala o záveroch dohľadu. „SSI zistila v tejto veci podozrenie zo spáchania stavebného deliktu,“ uviedol Maček.

Prednosta radnice Igor Kršiak na májovom mestskom zastupiteľstve povedal, že vie o podaniach na prokuratúru aj stavebnú inšpekciu, je za nimi jedna osoba. Nemyslí si, že „je vhodné, aby bol týmto spôsobom marený účel, ktorý sa tým sleduje, a to vytvoriť športový priestor pre verejnosť a základnú školu, ktorá dnes nemá telocvičňu“. Športová hala na Hlbokej ulici nahradí starú, roky nevyužívanú a schátranú telocvičňu, ktorú zničil požiar. Novú halu s rozmermi 53,9 metra krát 24,9 metra bude využívať Základná škola Cabajská aj verejnosť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X