Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TRENÈÍN: Domov dôchodcov Seniorville
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
13. septembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Mesto vyvodí dôsledky za prešľapy pri výstavbe domova!

Mestská kontrola vynaložených financií na výstavbu totiž zistila viaceré závažné nedostatky

NITRA 13. septembra – Nitrianska radnica plánuje vyvodiť dôsledky za prešľapy pri výstavbe Zariadenia pre seniorov Zobor. Mestská kontrola vynaložených financií na výstavbu totiž zistila viaceré závažné nedostatky. Pracovnoprávny postih radnica vyvodí voči zodpovednému zamestnancovi odboru investičnej výstavby a rozvoja, ktorý vykonával stavebný dozor. „Možno, že sme trochu podcenili s ohľadom na rozsah stavby, že to mal na zodpovednosti jeden človek. Mimochodom, je to veľmi zodpovedný pracovník, ktorý má všetko vo veľkom poriadku, čo sa týka stavebného dozoru,“ povedal pre médiá primátor Jozef Dvonč. Z tohto prípadu sa podľa neho mesto môže poučiť do budúcnosti. „Pokiaľ vznikne nejaká škoda, tak máme na to škodovú komisiu, ktorá posúdi mieru zavinenia konkrétneho pracovníka a príde s návrhom, čo urobiť,“ dodal Dvonč.

Zariadenie pre seniorov Zobor vytvorilo mesto Nitra v bývalej detskej nemocnici, ktorú na tento účel zrekonštruovalo. V prevádzke je od júna 2011. Kontrolóri z nitrianskej radnice vo svojej správe konštatujú neefektívne vynaloženie finančných prostriedkov. Dôvodom je, že niektoré zariadenia a časť objektov nie sú využívané na účely, pre ktoré boli dodané a vybudované. Kontrola poukázala aj na zvýšené finančné nároky na stavbu pre nedostatky v projektovej dokumentácii. Mesto totiž zaplatilo za výstavbu zariadenia pre seniorov o pol milióna eur viac ako pôvodne plánovalo. Na vine bol najmä nekvalitne spracovaný projekt, ale aj požiadavky hygienikov a hasičov a vopred neznáme okolnosti, ktoré sa vyskytli až po začatí rekonštrukcie. „Pri kontrole zistili, že dodatok, ktorého predmetom boli doplnkové práce v hodnote 498 307 eur vrátane DPH, bol uzatvorený až po kolaudácii stavby a v čase, keď už boli zrealizované všetky práce, aj práce naviac,“ píše sa v správe o výsledku kontroly, ktorú prerokovali mestskí poslanci.

Zariadenie od začiatku prevádzky nevyužíva zdravotnícku techniku v hodnote 129 431 eur, pretože jej obsluha by si vyžadovala vyškolených zdravotníckych pracovníkov. Osem medicínskych prístrojov za takmer 44-tisíc eur mesto nedávno dalo do výpožičky Diecéznej charite Nitra, ktorá ich teraz využíva v nitrianskom hospici. V zariadení Zobor je však naďalej nevyužitý nový rehabilitačný bazén za 34 243 eur, ku ktorému prináleží aj rehabilitačné zázemie s hydromasážnou, balneologickou vaňa a vírivými vaňami, sociálne zariadenia a šatne. „Táto celá časť nie je od začiatku prevádzky zariadenia využívaná,“ konštatuje správa z kontroly. Primátor hovorí, že mesto sa pokúsi nájsť pre nevyužité vybavenie efektívne využitie. „Ja si myslím, že to normálne, že sa v rámci stavby niečo také zrealizovalo. Chceli sme to zastaviť, už sa to nedalo, bolo to už objednané. Ale určite to bude dobre využité,“ reagoval Dvonč.

Podľa účtovných dokladov bolo na výsadbu v okolí zariadenia zaplatených 64 stromov, 2 447 kríkov a 125 trvaliek, ich cena bola 14 583 eur. „Na základe fyzického spočítania stromov a kríkov v čase kontroly bolo zistené, že v areáli objektu bolo vysadených sedem stromov. Kríkov je reálne vysadených 555 a stav trvaliek sa nedal v tomto vegetačnom období zistiť,“ píše sa v správe. Odbor investičnej výstavby a rozvoja má vykonať kontrolu výsadbových prác a ak sa potvrdia nezrovnalosti, vyzve mesto generálneho zhotoviteľa na vrátenie rozdielu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X