Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Slávnostné odovzdávanie nových autobusov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA NITRA: Slávnostné odovzdávanie nových autobusov Slávnostné odovzdávanie nových autobusov areál spoločnosti ARRIVA NITRA a.s.. Nitra, 21. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
22. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná SITA

Mesto Nitra doplatí za MHD 1,75 milióna eur

Mesto Nitra doplatí spoločnosti Arriva a.s., ktorá prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu, približne 1,75 milióna eur. Odhlasovali to mestskí poslanci. Mesto si tak plní povinnosť, ktorá mu vyplýva zo zmluvy so spoločnosťou Arriva o výkonoch vo verejnom záujme. Stratu, ktorú prevádzka MHD vygeneruje, teda rozdiel medzi nákladmi a výnosmi spoločnosti, musí mesto podľa zmluvy pravidelne doplácať. Za rok 2013 dosiahla strata približne 4,2 milióna eur. V rozpočte na rok 2013 bolo na zálohové platby, ktorými mesto stratu pravidelne nahrádza, vyčlenených 2,5 milióna eur, zvyšok sa dopláca zastupiteľstvom odobrenými doplatkami. V poradí druhý a podľa slov prednostu radnice Igora Kršiaka posledný doplatok za rok 2013 sa vyšplhal na 1,75 milióna eur.

Stratu 4,2 milióna, ktorú generuje Arriva a mesto ju dopláca, považuje primátor NitryJozef Dvonč za prijateľnú. „Nemám rád, keď sa v tomto prípade používa slovo strata. Toto sú výkony vo verejnom prospechu, ktoré si mesto objednáva,“ obhajuje doplatok primátor. „Keď si vezmete iné mestá, napríklad Žilinu, kde má byť bezplatná autobusová doprava, môžeme byť s touto sumou spokojní. V podobnom prípade by sme platili iné sumy, sedem alebo osem miliónov eur.“ Za výškou sumy, ktorú mesto platí, vidí primátor aj kvalitatívne parametre mestskej dopravy. „Máme jednu z najlepších autobusových dopráv z hľadiska komfortu, ale aj počtu spojov. Veď autobusy chodia tak frekventovane ako taxíky,“ vyhlásil.

Niektorým poslancom sa však výška platieb pre Arrivu zdá privysoká a na zastupiteľstve apelovali, aby sa viac šetrilo. Poslankyňa Marta Rácová predložila návrh na finančný audit v spoločnosti Arriva za posledné štyri roky. Poslanci návrh schválili a prednosta Kršiak má o jeho výsledkoch informovať na zastupiteľstve budúci rok.

Vedenie mesta však tiež vidí priestor na šetrenie. „Šetriť na MHD sa dá viacerými spôsobmi. Buď zmenou systému spojov tak, že znížime ich frekvenciu, úpravou cestovného alebo zredukovaním poskytovaných zliav,“ vymenoval Dvonč. Zmeny vo výške cestovného vylúčil, rozmýšľať budú nad redukovaním počtu poskytovaných zliav. „Napríklad minulý rok sme zmenili systém uplatňovania zliav držiteľom Jánskeho plakety za darovanie krvi. Po novom túto zľavu môžu čerpať len držitelia s trvalým bydliskom v Nitre,“ uviedol viceprimátor Štefan Štefek.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X