Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Misionárska ulica, Kalvária
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
6. decembra 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Mesto chce predať domy, ktoré sú kultúrnou pamiatkou. Peniaze plánuje použiť na rekonštrukciu

Mesto chce predať časť budov zo súboru obytných domov na Misionárskej ulici, vypísalo na ne súťaž. Ide o tri zo siedmich historických budov na Kalvárii, ktoré sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Už roky sú v zlom technickom stave a vyžadujú si rekonštrukciu. Donedávna slúžili ako domy opatrovateľskej služby. Každý z domov obsahuje štyri jednoizbové byty v dvoch nadzemných podlažiach, ktoré doposiaľ slúžili ako nájomné byty pre starých a zdravotne postihnutých občanov. Každý z bytov má jednu izbu, predsieň, kúpeľňu a WC.

„Z očakávaných príjmov z predaja budov, ktoré sú zaradené do obchodnej verejnej súťaže, by sa mala zrekonštruovať zvyšná časť budov, ktoré mestu zostanú. Záujem je, aby účel budov zostal nezmenený,“ informoval prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Výstavbu bytových domov na Misionárskej ulici ukončili v roku 1929 v rámci súboru stavby Krajinských domkov. Podľa Krajského pamiatkového úradu v Nitre predstavujú „výnimočne dobre zachovaný príklad riešenia tohto typu stavby v období rannej moderny. Vzhľadom na intaktnú zachovanosť domov je možné priradiť tomuto pamiatkovému objektu hodnotu celistvosti stavebného diela. Bytový dom si počas celej svojej existencie zachoval svoju pôvodnú funkciu, vďaka čomu nedošlo k vážnejším zásahom do celistvosti objektu.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X