Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stavba mosta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
28. októbra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Medzištátny most cez Ipeľ pripravujú už roky, stavať však stále nezačali

Most sa napojí na slovenskej strane v obci Chľaba v okrese Nové Zámky na cestu tretej triedy, na maďarskej strane sa počíta s výstavbou novej cesty.

Most cez rieku Ipeľ, ktorý spojí Slovensko s Maďarskom, stále nezačali stavať. V súčasnosti sa pripravuje projektová dokumentácia. Na maďarskej strane je partnerom medzinárodného projektu vláda, na slovenskej Nitriansky samosprávny kraj. Peniaze chceli čerpať z Európskej únie v programovacom období 2007 – 2013.

Po viacerých problémoch sa projekt zrealizovať nepodarilo. Pôvodne mali byť mosty cez Ipeľ dva. Maďarská strana potom predložila novú verziu projektu, podľa ktorého sa mal stavať len jeden, ktorý však mal stáť viac ako pôvodne plánované dva mosty. Nitriansky samosprávny kraj s tým nesúhlasil.

Tento týždeň krajskí poslanci rokovali o aktuálnom stave prípravy mosta. „My sme zvolili najlacnejší variant z jednoduchého dôvodu – zmyslom mosta je spájať dve strany Ipľa a nie vyšperkovať ho a robiť zbytočné investície. Veď voľakedy tam boli drevené mosty,“ povedal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica.

Most sa napojí na slovenskej strane v obci Chľaba v okrese Nové Zámky na cestu tretej triedy, na maďarskej strane sa počíta s výstavbou novej cesty. Nosná konštrukcia mosta je navrhnutá v dvoch variantoch – oceľobetónová alebo oceľová. Z Európskej únie má ísť 85 percent nákladov.

„Žiadosť o grant možno podať do konca roka 2015, keď sa zverejnia podklady pre výzvu na podanie žiadostí. Na základe nich bude potrebné zabezpečiť všetky povolenia k výstavbe od príslušných orgánov,“ píše sa v informácii o príprave mosta, ktorú prerokovali poslanci. Uzatvoriť bude treba aj novú medzivládnu dohodu o výstavbe a zmluvu o partnerstve s určením kompetencií pre obe strany. „Z našej strany je maximálna snaha urýchliť to, lebo ten most je naozaj potrebný,“ povedal Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X