Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Otec nechal svoju dcéru v zaparkovanom aute na ulici Janka Kráľa v Nitre.
ilustračné: maps.google.com, thinkstock.com
27. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Markíza dostala pokutu 8-tisíc eur za reportáž o úmrtí 2-ročného dievčatka

K tragickému prípadu došlo v júli v Nitre. Len dvojročné dievčatko vtedy prišlo o život po tom, čo ho jeho 57-ročný otec zabudol v aute. Po niekoľkých hodinách strávených v rozpálenom aute nemalo šancu prežiť.

O prípade informovala aj Televízia Markíza. Za danú reportáž má zaplatiť 8-tisíc eur, o sankcii rozhodla na utorkovom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).

Podľa RVR Markíza porušila paragraf týkajúci sa ochrany ľudskej dôstojnosti, keď 22. júla 2015 odvysielala príspevok s názvom Tragická smrť dieťaťa v programoch Prvé televízne noviny a Televízne noviny. V príspevku zobrazili rodičov obete tragickej udalosti smútiacich nad smrťou ich dcéry krátko po tom, ako sa dozvedeli o tragédií, a to priamo z miesta tragickej udalosti, čím zasiahli do ich ľudskej dôstojnosti.

Redaktorka Dana Brixová počas reportáže pristúpila k páru s kamerou a mikrofónom a spýtala sa „Ako sa to mohlo stať?“. Ďalšia otázka znela „Kto ju tam zabudol alebo prečo tam vlastne bola?“ Zúfalí rodičia očividne o nešťastí hovoriť nechceli. Markíza napriek tomu, že v príspevku boli autentické zábery na obete tragédie krátko po tom, čo prišli o dcéru, pričom sa rodičov malého dievčatka dalo identifikovať, príspevok odvysielala. Na správanie novinárky prišlo viacero sťažností, s ktorými sa rada stotožnila, a preto rozhodla o pokute.

Ako uviedol portál Medialne.sk pred radou počínanie redaktorky obhajoval šéfredaktor spravodajstva Tibor Mattyašovský. „Prišla na miesto hodinu a pol pred odvysielaním, ale nemala veľa informácií. Kontaktovala policajnú hovorkyňu, no dostala len základné údaje.“

Redaktorka sa podľa neho správne rozhodla, že trúchliaceho otca osloví. „Aj z toho dôvodu, že ak by to neurobila a on by mal chuť situáciu vysvetliť, mohli by sme mať opačný problém. Mohol by namietať, že bol na mieste a nikto sa ho neopýtal na stanovisko. To bol dôvod, prečo k nemu pristúpila. V tom čase bola pri otcovi aj matka dieťaťa, za ňou redaktorkou nešla vedome, nevedela, kto to je,“ tvrdil Mattyašovský.

Keďže policajná hovorkyňa naznačila, že ide o trestný čin zanedbania starostlivosti, podľa právnika televízie nebol dôvod zaobchádzať s ním nejako špeciálne. „V prípade otca šlo o páchateľa trestného činu, nevidíme dôvod, aby mu bola poskytovaná zvýšená pomoc a ochrana zo strany médií,“ uviedol pre Medialne.sk.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X