Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otec nechal svoju dcéru v zaparkovanom aute na ulici Janka Kráľa v Nitre.
ilustračné: maps.google.com, thinkstock.com
27. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Markíza dostala pokutu 8-tisíc eur za reportáž o úmrtí 2-ročného dievčatka

K tragickému prípadu došlo v júli v Nitre. Len dvojročné dievčatko vtedy prišlo o život po tom, čo ho jeho 57-ročný otec zabudol v aute. Po niekoľkých hodinách strávených v rozpálenom aute nemalo šancu prežiť.

O prípade informovala aj Televízia Markíza. Za danú reportáž má zaplatiť 8-tisíc eur, o sankcii rozhodla na utorkovom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).

Podľa RVR Markíza porušila paragraf týkajúci sa ochrany ľudskej dôstojnosti, keď 22. júla 2015 odvysielala príspevok s názvom Tragická smrť dieťaťa v programoch Prvé televízne noviny a Televízne noviny. V príspevku zobrazili rodičov obete tragickej udalosti smútiacich nad smrťou ich dcéry krátko po tom, ako sa dozvedeli o tragédií, a to priamo z miesta tragickej udalosti, čím zasiahli do ich ľudskej dôstojnosti.

Redaktorka Dana Brixová počas reportáže pristúpila k páru s kamerou a mikrofónom a spýtala sa „Ako sa to mohlo stať?“. Ďalšia otázka znela „Kto ju tam zabudol alebo prečo tam vlastne bola?“ Zúfalí rodičia očividne o nešťastí hovoriť nechceli. Markíza napriek tomu, že v príspevku boli autentické zábery na obete tragédie krátko po tom, čo prišli o dcéru, pričom sa rodičov malého dievčatka dalo identifikovať, príspevok odvysielala. Na správanie novinárky prišlo viacero sťažností, s ktorými sa rada stotožnila, a preto rozhodla o pokute.

Ako uviedol portál Medialne.sk pred radou počínanie redaktorky obhajoval šéfredaktor spravodajstva Tibor Mattyašovský. „Prišla na miesto hodinu a pol pred odvysielaním, ale nemala veľa informácií. Kontaktovala policajnú hovorkyňu, no dostala len základné údaje.“

Redaktorka sa podľa neho správne rozhodla, že trúchliaceho otca osloví. „Aj z toho dôvodu, že ak by to neurobila a on by mal chuť situáciu vysvetliť, mohli by sme mať opačný problém. Mohol by namietať, že bol na mieste a nikto sa ho neopýtal na stanovisko. To bol dôvod, prečo k nemu pristúpila. V tom čase bola pri otcovi aj matka dieťaťa, za ňou redaktorkou nešla vedome, nevedela, kto to je,“ tvrdil Mattyašovský.

Keďže policajná hovorkyňa naznačila, že ide o trestný čin zanedbania starostlivosti, podľa právnika televízie nebol dôvod zaobchádzať s ním nejako špeciálne. „V prípade otca šlo o páchateľa trestného činu, nevidíme dôvod, aby mu bola poskytovaná zvýšená pomoc a ochrana zo strany médií,“ uviedol pre Medialne.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X