Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska fakultná nemocnica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, © NitraDen.sk
13. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Ľudia žijú v súkromnom DOS v zápachu a špine, tvrdí poslankyňa

V súkromnom zdravotníckom zariadení Dom ošetrovateľskej starostlivosti (DOS) Zlatý vek v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre žijú klienti údajne v zlých podmienkach. Tvrdí to poslankyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Renáta Kolenčíková, na ktorú sa podľa jej slov obrátili viacerí príbuzní týchto klientov a sťažovali sa na zlú kvalitu poskytovaných služieb.

„Ja som sa tam bola anonymne pozrieť a naozaj, keď som videla a hlavne cítila ten smrad, tú špinu… Tí ľudia neboli prebalení a nebolo o nich postarané tak, ako by v 21. storočí malo byť,“ povedala Kolenčíková. Na zlé podmienky upozornila poslancov v pondelok na krajskom zastupiteľstve. Tí zariadeniu napriek tomu schválili pre Zlatý vek dotáciu 25-tisíc eur. Celkovo kraj rozdelil dotácie 100-tisíc eur trom zariadeniam, zvyšné dve boli hospice.

Manažér Zlatého veku Marián Bíró všetky obvinenia odmieta. „Tieto informácie sa nezakladajú na pravde. Minulý týždeň sme tu mali lekára NSK pána Ševčíka, ktorý si overil naše zariadenie, prešiel si všetky priestory, bol spokojný,“ povedal Bíró. Krajský lekár Ľubomír Ševčík jeho slová potvrdil. „Bol som na kontrole v tom zdravotníckom zariadení a s pobytom klientov, s ktorými som osobne hovoril, som spokojný,“ povedal.

Ševčík pri kontrole zistil aj nedostatky, ale podľa jeho slov neboli závažné. „Skôr boli administratívneho charakteru. Išlo o indikáciu k objednávaniu pacientov, vzhľadom na to, že ide hlavne o ošetrovanie. Sme si to ale vyjasnili a tieto prípady sa opakovať nebudú,“ informoval Ševčík. Nedostatky má zariadenie odstrániť do 31. decembra, v januári tam plánuje Ševčík znova urobiť dozor. Slová Kolenčíkovej nechcel komentovať. Eviduje len jednu sťažnosť na zariadenie, ktoré rieši v súčinnosti s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Kolečníková poskytla médiám list od 80-ročného pána z Vrábeľ, ktorému v Zlatom veku zomrela manželka. Vdovec sa obrátil na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj na ministra zdravotníctva. V liste napísal, že jeho manželka zomrela na zápal močových ciest a následnú urosepsu, ktorú dostala v dôsledku „doslova katastrofálnej lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti. Mala dlho zavedený katéter na odvod moču“. Keď o stave manželky informoval priateľa urológa, ten reagoval, že katéter treba ihneď vybrať, lebo tam môže vzniknúť zápal.

„Urológ, ktorý sa ukázal Zlatom veku, bol na to upozornený, neurobil žiadne vyšetrenie, katéter tam ponechal. Pre personál je predsa lepší katéter ako vymieňať plienky,“ píše sa v liste.

Spoločnosť Zlatý vek, ktorá prevádzkuje aj domovy dôchodcov v Bojnej a v Komjaticiach, má na svojej internetovej stránke heslo „Postaráme sa o Vás tak, ako chceme, aby bolo postarané o nás“. Manažér Bíró zanedbanie starostlivosti rezolútne odmieta. „Určite bolo zabezpečené všetko, čo malo byť. Keď pani zomrela, som tu nebol a nie som ešte oboznámený so sťažnosťou tohto pána, konkrétne informácie teda ešte nemám,“ reagoval.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X