Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nemocnica Levice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
10. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kraj bude pravdepodobne musieť okrem topoľčianskej nemocnice prenajať aj tú v Leviciach

Na poslednom zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) poslanci prerokovávali aj bod týkajúci sa stavu nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach.

Súčasná situácia oboch nemocníc, ktoré pracujú pod Neziskovou organizáciou Nemocnice s poliklinikami n. o. Nitra a poskytujú zdravotnú starostlivosť pre spádové územie Levice s počtom približne 120-tisíc poistencov a pre spádové územie Topoľčany s počtom približne 160-tisíc poistencov (pre oddelenia ortopédie, traumatológie a z časti aj chirurgie), podľa všetkého nie je veľmi dobrá.

Podľa finančnej správy, ktorá zahŕňa aj hospodárenie v spomínaných nemocniciach a ktorá zaznela v úvode zastupiteľstva, „v roku 2015 nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikami n. o. Nitra hospodárila podľa schváleného rozpočtu nákladov vo výške 28 088 095 € a výnosov vo výške 28 218 854 €, čo predstavuje hospodársky výsledok vo výške + 130 759 €.“

Nemocnicu Topoľčany chce kraj prenajať spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí do skupiny Penta Investments. Ako uviedol na margo tejto zmeny podpredseda NSK J. Horváth, išlo o dve hlavné zmluvy, ktoré boli schválené. „Jedna zmluva je o urovnaní záväzkov a pohľadávok a druhá je o prenájme. Po ich prerokovaní budú, predpokladám, predložené na mimoriadnom marcovom zastupiteľstve. Ak tieto dokumenty budú schválené, môže nastúpiť nový prevádzkovateľ nemocnice v Topoľčanoch,“ uviedol Horváth.

K danej situácii sa vyjadrila aj súčasná riaditeľka Nemocnice Topoľčany Marta Eckardtová,. „Vzhľadom na to, že nie je ešte stanovený dátum, kedy by mala nemocnica prejsť pod nového majiteľa, budeme pokračovať vo všetkých výberových konaniach naďalej a taktiež možno pristúpime aj k nákupu prístrojov, ktoré sme si pre rok 2016 naplánovali,“ tvrdí.

Na otázku, čo bude s nadobudnutým majetkom, ktorý nemocnica vlastní, uviedla: „Výška 1 700 000 eur je zostatková hodnota hnuteľného hmotného majetku, ktorý nemocnica nadobudla po dobu svojho fungovania od marca 2010, ide hlavne o prístroje zdravotníckej techniky a kraj ich určite neodkúpi.“ Namiesto toho ich ponúkne budúcemu sprostredkovateľovi.

Rovnaký osud ako topoľčiansku nemocnicu čaká aj tú levickú. „Je to presne ten istý scenár ako v Topoľčanoch. To znamená, že nejakým spôsobom dôjde k zmene poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. My teraz, samozrejme, nevieme, kto to bude,“ povedal riaditeľ levickej nemocnice Rudolf Hlavács.

Na záver sa vyjadril aj predseda NSK Milan Belica: „Je možné, že tieto nemocnice nebudú mať spoločného prevádzkovateľa. O Topoľčany bol záujem hneď zo strany nového prevádzkovateľa, ale Levice majú odlišnú situáciu, tam zatiaľ neevidujeme záujem konkrétneho prevádzkovateľa.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X