Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
24. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Kraj chce opravovať cesty, problémom sú nevysporiadané pozemky

Nitriansky samosprávny kraj plánuje vynaložiť v roku 2017 na cesty druhej a tretej triedy o 33 percent financií viac ako tento rok. Celkovo pôjde o viac ako 18 miliónov eur.

Presný zoznam ciest určených na opravu v roku 2017 schváli zastupiteľstvo, informovala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová. Župa tiež podala žiadosti o schválenie projektových zámerov na opravu ciest druhej triedy Šurany – Podhájska – Kalná nad Hronom, Šaľa – Nitra a cesty Topoľčianky – Skýcov, na ktoré chce získať peniaze zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Predseda kraja Milan Belica upozorňuje na to, že zásadným problémom pri rekonštrukciách ciest sú nevysporiadané pozemky pod nimi. „Je to vec, ktorá má už možno viac ako sto rokov. To bolo ešte usporiadanie v rámci Rakúsko-Uhorska, keď sa pozemky stále dedili a delili na základe toho, koľko súrodencov bolo v rodine,“ povedal Belica.

Fragmentácia je dnes podľa jeho slov taká dramatická, že niekde ide o metrové pásy pod cestami. Ich vysporiadanie by bolo v niektorých prípadoch drahšie ako samotný pozemok. Nitriansky samosprávny kraj vlastní 2 050 kilometrov ciest druhej a tretej triedy. Podľa Belicu by na ich vysporiadanie nestačil ani celý rozpočet kraja.

„Pod kľúčovými cestami nie sú vysporiadané pozemky. Čo sa týka nášho kraja, je to skoro až 85 percent,“ podčiarkol Belica. Vyššie územné celky podľa zákona nemôžu investovať do cudzieho majetku. Chyba sa podľa Belicu stala pri delimitácii majetku zo štátu na kraje, ktoré dostali cesty, no pozemky pod cestami sú nevysporiadané.

Župa sa dnes stretáva s prípadmi, že vlastníci ciest, konkrétne z levického okresu, žiadajú za používanie ciest nájomné. „To sú už skutočne absurdity,“ myslí si Belica. Zakročiť by mal podľa neho štát. „Je nevyhnutné, aby sa prijal zákon, že majetok je zamenený povedzme za majetok Slovenského pozemkového fondu a ten už nech si potom vysporadúva tieto svoje požiadavky. Pokiaľ by došlo k vysporiadaniu na úkor Slovenského pozemkového fondu, nebude to mať žiadny negatívny dopad na štátny rozpočet,“ uviedol Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X