Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BELICA: Nitriansky samosprávny kraj
PREZIDENT: Prevzal Deklaráciu samosprávnych krajov Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica poèas odovzdávania Deklarácie samosprávnych krajov pri príležitosti 10. výroèia ich vzniku prezidentovi SR. Bratislava, 3. január 2011. Foto: SITA/Marián Peiger
9. júla 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračná: SITA/AP

KOMÁRNO: Do zaplaveného domova sociálnych služieb sa klienti nevrátia

Spolu 65 mentálne postihnutých klientok z domova evakuovali 5. júna

NITRA 9. júla – Klienti zaplaveného zariadenia sociálnych služieb Dafné v mestskej časti Komárna Nová Stráž sa už späť do tejto budovy nevrátia. Nitriansky samosprávny kraj sa rozhodol zariadenie presťahovať. Problémy so záplavami sa tu totiž zopakovali už viackrát. Spolu 65 mentálne postihnutých klientok z domova evakuovali 5. júna, z toho 49 dočasne umiestnili v internáte Strednej priemyselnej školy v Komárne. Osem z nich skončilo v Zariadení sociálnych služieb Magnólia v Hurbanove, päť v Psychiatrickej nemocnici Hronovce a tri klientky si odviezli ich rodiny. Objekt v Novej Stráži sa bude župa snažiť predať spolu s pozemkami. Domov chce zriadiť v bývalej strednej škole v Hadovciach v okrese Komárno, alebo v jej internáte, podľa toho, ktoré riešenie sa ukáže ako výhodnejšie. Obe budovy by si vyžadovali rekonštrukciu. Kraj chce túto investíciu financovať nielen z vlastného rozpočtu, ale tiež z predaja objektu v Novej Stráži, a dúfa aj v získanie financií od poisťovne a od štátu v rámci odškodnenia po povodniach.

„Bol to taký danajský dar nášmu kraju, ktorý sme zdedili od štátu. Bolo jasné už tým, ktorí dávno pred nejakými 50 rokmi pripravovali tento projekt, že je to v záplavovej oblasti,“ povedal predseda kraja Milan Belica. Ako ďalej dodal, klientov s mentálnym postihom či s psychickými poruchami museli pre záplavy evakuovať už štyri- alebo päťkrát, čo ich vždy traumatizuje. „Berú to veľmi citlivo a tragicky a zhoršuje im to zdravotný stav, takže treba to vyriešiť,“ zdôraznil Belica.

Riaditeľke zariadenia sociálnych služieb Dafné zostalo pri zabezpečovaní zariadenia proti povodni zle a odviezla ju sanitka. Riadenie prevzala ekonómka, ktorá však krízovú situáciu nezvládala. Belica preto poveril riadením riaditeľku Zariadenia sociálnych služieb Magnólia v Hurbanove. „Dal som pokyn vypracovať model krížového riadenia týchto zariadení. To znamená, že zariadenia, ktoré sú v relatívne neohrozených oblastiach, treba spárovať so zariadeniami v ohrozených oblastiach,“ povedal Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X