Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Cyrilo metodská národná pú
SITA NITRA: Cyrilo-metodská národná púť Cyrilo-metodská národná púť v Nitre počas ktorej sv. omšu pri príležitosti otvorenia Cyrilo-metodského roka za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča a predsedu vlády Roberta Fica celebruje Stanislav Zvolenský, rímskokatolícky arcibiskup - metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska. Nitra, 5. júl 2012. Foto: SITA/Martin Havran
4. júla 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

JUBILEUM: Trojdňové cyrilo-metodské oslavy v Nitre sa začnú púťou

Svätú omšu na Svätoplukovom námestí za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča bude celebrovať pápežský legát Franc Rodé

NITRA 4. júla – Cyrilo-metodskou národnou púťou sa v piatok v Nitre začne ústredná časť osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Svätú omšu na Svätoplukovom námestí za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča bude celebrovať pápežský legát Franc Rodé. Pozvaní sú významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári. Po skončení omše bude prezentácia pamätnej dvojeurovej mince a slovenskej poštovej známky, ktoré vyšli k cyrilo-metodskému jubileu. Popoludní sa program presunie z námestia na Nitriansky hrad a do podhradia, kde bude historický festival Pribinova Nitrawa. Návštevníkov čaká veľkolepý sprievod s takmer 80 dobovými postavami, krčma, potulní muzikanti, dobové tábory, trh remeselníkov, Turnaj o meč kráľa Svätopluka či pouličné výjavy zo života svätých Cyrila a Metoda. V programe by malo vystúpiť okolo 130 účinkujúcich. Ako informoval primátor Jozef Dvonč, oslavy v Nitre budú stáť okolo 100-tisíc eur, z toho časť tvorí štátna dotácia. Hlavnými organizátormi osláv sú Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.

Voľný vstup bude v piatok do Biskupského paláca, Diecézneho múzea, expozície v kazematách aj vo Vazulovej veži. V Katedrále svätého Emeráma si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku, ktorá predstavuje nálezy dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území. Deň otvorených dverí zároveň organizuje aj Krajský pamiatkový úrad Nitra, ktorý sídli v podhradí. V Gotickej priekope bude koncert komorného súboru renesančnej hudby Chorea antiqua. Program prvého dňa osláv vyvrcholí na Svätoplukovom námestí koncertom Slovenskej filharmónie, ktorá ponúkne premiéru oratória podľa eposu Jána Hollého Cirillo-metodiada. Večer dotvorí audiovizuálna a divadelná šou Veľkomoravský orloj.

Druhý deň osláv 6. júla otvorí konferencia pre verejnosť o živote a diele Cyrila a Metoda v Ponitrianskom múzeu. Na Svätoplukovom námestí sa vrámci medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest predstavia súbory zo slovanských krajín. Divadlo Andreja Bagara bude prezentovať najväčší ručne tkaný gobelín v strednej Európe. Chýbať nebude ani Nitriansky jarmok s ponukou remesiel v tradičných podobách, Pivné slávnosti či zraz historických vozidiel. Pešia zóna sa premení na Nitrianske korzo plné umenia, hudby, výstav, hier a atrakcií. V nedeľu 7. júla budú archeológovia na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární pod Zoborom prezentovať základy veľkomoravského kostola. Podujatie bude sprevádzať historický program s hudbou Slovanov a staroslovienskou hostinou. Večer sa na Svätoplukovom námestí predstaví nitrianska umelecká scéna. Návštevníci sa môžu tešiť na koncertnú verziu muzikálu Adam Šangala vpodaní hercov Divadla Andreja Bagara. O 20:00 bude Galavečer nitrianskych hviezd, v rámci ktorého vystúpia Kuly z Desmodu, Štefan Itcho Pčelár, Close Harmony Friends, La Gioia, Eva Pavlíková a Campana Batucada, Old school brothers aBruise, U.K.N.D. a mnohí ďalší.

Pápežský legát Franc Rodé, ktorý bude celebrovať svätú omšu:

Franc Rode'

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X