Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Pamätná dvojeurovka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: Uvedenie a prezentácia pamätnej dvojeurovej mince Budova kňazského seminára sv. Gorazda, kde si ľudia mohli vymeniť dvojeurove pamätne mince vydané pri príležitosti 1150. výročia príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Nitra, 5. júl 2013. Foto: SITA/Martin Havran
11. októbra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Hluchoslepý kňaz bude robiť v Nitre školenie

NITRA 11. októbra – Hluchoslepý kňaz Cyril Axelrod bude v Nitre učiť slovenských a českých asistentov pre osoby postihnuté hluchoslepotou. Školenie bude od 17. do 21. októbra vpriestoroch organizátora podujatia – občianskeho združenia Effeta – Stredisko sv. Františka Saleského v Nitre.

Ako informoval Stanislav Morávek zo združenia, Cyril Axelrod je jediným hluchoslepým kňazom na svete amisionár na piatich kontinentoch. Žije sám v tme a tichu a robí školenia po celom svete už desiatky rokov. Narodil sa ako nepočujúci chlapec v Južnej Afrike. Do troch rokov nevedel chodiť a ako deväťročný začal hovoriť zopár slov. V dospelosti mu diagnostikovali zrakové postihnutie, následkom ktorého úplne oslepol. V súčasnosti písomnou formou ovláda deväť jazykov, viacero posunkových jazykov, číta Braillovo písmo aje používateľom Lormovej abecedy.

Účastníci školenia získajú teoretické poznatky o problematike hluchoslepoty. Tematické celky sú zamerané na predstavenie komunity hluchoslepých osôb, ich jazykové a kultúrne odlišnosti, jednotlivé komunikačné formy, techniky sprevádzania a orientácie v priestore a pomôcky, ktoré saturujú dané postihnutie. Každý účastník absolvuje aj praktický komunikačný tréning a tréning sprevádzania s hluchoslepým lektorom. Podujatie podporilo ministerstvo kultúry a Nitrianska komunitná nadácia.

Cyril Axelrod získal za svoju službu v oblasti, duchovnej, sociálnej a vzdelávacej od Svetovej federácie nepočujúcich ocenenie First Class International Social Medal. Udelili mu aj čestný doktorát Gallaudetovej univerzity pre nepočujúcich vo Washingtone. Počas svojho života sa venoval nepočujúcim v Macau, kde založil Centrum sociálnych služieb pre nepočujúcich. Úzko spolupracoval s hongkonskou spoločnosťou pre nepočujúcich, kde priniesol upravený sprievodcovský program pre deti a dospelých postihnutých hluchoslepotou.

Zbieral skúsenosti v školách pre nepočujúcich v Ríme, Florencii a Bologni. Venoval sa černošským nepočujúcim deťom v africkej oblasti Soweto neďaleko Johannesburgu. V roku 1995 založil na Filipínach organizáciu pre nepočujúcich, ktorá spolupracuje so Svetovou federáciou nepočujúcich. V súčasnosti žije v Londýne a organizuje rôzne školiace semináre a prednášky pre zvýšenie kvality života hluchoslepých ľudí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X