Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA:  Pribinova Nitrawa
ilustračné: SITA
15. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Historický festival Pribinova Nitrawa prinesie tento rok viacero noviniek

Viaceré novinky prinesie tento rok historický festival Pribinova Nitrawa, ktorý je tradičnou súčasťou mestských slávností Nitra, milá Nitra. Začne sa 4. júla, hlavný deň festivalu bude na štátny sviatok svätého Cyrila a Metoda 5. júla. Stredoveký život od 8. do 13. storočia priblíži pod Nitrianskym hradom vyše stovka účinkujúcich v dobových kostýmoch. Novinkou bude živý šach, ktorý predvedú členovia historických spolkov. Jeho súčasťou budú aj súboje.

Večerný program 4. júla oživí súboj s fakľami a koncert skupiny Strigôň z Oravy. „Novinkou pre deti, ale nielen pre ne, bude divadlo Dvor zázrakov. Pôjde o rekonštrukciu stredovekého bábkarského umenia,“ uviedol organizátor festivalu Daniel Balko. Tento rok si návštevníci budú môcť posedieť aj v dobovej čajovni s vodnými fajkami, ktorá bude v dvoch jurtách. Lákadlom bude podľa Balka aj komentované vystúpenie historického lukostreleckého klubu Čierny sokol z Marcelovej. „Získal tituly majstra sveta v streľbe historickým kompozitným lukom, čiže je to to naj, čo na Slovensku v rekonštrukcii historickej lukostreľby máme,“ podčiarkol Balko.

Dobové tábory i trh

Pod Nitrianskym hradom vyrastú dobové tábory Slovanov aj templárov, dobový trh prinesie ponuku historických šperkov, odievania aj drevených hračiek. Dobové odievanie priblíži komentovaná prehliadka v Gotickej priekope na Nitrianskom hrade. Hlavný program festivalu tvorí turnaj rôznych bojových zručností, ktorý bude rozdelený na dve časti. „Z dôvodu bezpečnosti chceme turnaj v lukostreľbe robiť pod hradbami, hod kopijou bude na ploche pod morovým stĺpom,“ povedal Balko.

Chýbať nebude ani dobová kuchyňa, ktorá bude formou ochutnávok. „Kým by sme splnili hygienické normy, tak by už z dobovosti nič nezostalo. Chceme mať jedlo s dobovými ingredienciami a nie s práškovými vajíčkami a podobne,“ hovorí Balko. Súčasťou festivalu budú dva historické sprievody z centra mesta na Nitriansky hrad. Menší sprievod pôjde v prvý deň festivalu o 17. hodine, hlavný sprievod je naplánovaný na 5. júla v obedných hodinách. Festival Pribinova Nitrawa organizuje Agentúra EPS v spolupráci s dobovým spolkom Militia Portalis, mestom Nitra a Nitrianskym samosprávnym krajom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X