Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
2. augusta 2013 Správy NitraFotogalérie od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

FOTO: Čo ponúkne sprievodný program Divadelnej Nitry?

Počas šesťdňového divadelného maratónu vystúpia na Divadelnej Nitre špičkové zahraničné aj domáce divadelné súbory s 13 inscenáciami.

NITRA. Progresívne divadelné aj tanečné predstavenia, provokatívne happeningy, výtvarné inštalácie, či koncerty prinesie do ulíc a námestí Nitry 22. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Bohatý sprievodný program, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou festivalu, tento rok mení svoju tvár – posunie sa od tradičného pouličného umenia k novátorskému súčasnému umeniu, pre agentúru SITA to uviedla PR manažérka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Zuzana Kizáková. Spresnila, že od 27. septembra do 2. októbra si nielen festivaloví návštevníci budú môcť v centre mesta vychutnať vyše 70 podujatí. Oproti minulým ročníkom chce nimi festival priniesť nielen zábavu a oddych, ale aj netradičné umelecké výpovede, silné spoločenské témy a ľudské príbehy.
Snahou dramaturgie sprievodného programu je vyvolať záujem publika. Podľa koordinátorky sprievodného programu Slávky Civáňovej chcú, aby sprievodný program “reflektoval nové tendencie a osobnosti, objavoval nové možnosti umeleckej komunikácie ľudí vo verejnom priestore“. Dejiskom sprievodného programu bude námestie pred Divadlom Andreja Bagara, ktoré sa počas festivalu premení na priestor s novým vzhľadom a s dočasným názvom iné_námestie.

Svojím obsahom jednotlivé programy nadväzujú na motto 22. ročníka Divadelnej Nitry, ktorým je otázka Očistení? “Na festivale teda otvoria spoločensko-politické témy, ale aj osobné postoje či výpovede nielen umelci na divadelných doskách, ale aj divadelníci, tanečníci, výtvarníci a hudobníci priamo v nitrianskych uliciach,“ avizovala Kizáková. Napríklad duchovno a komerciu v súčasnej spoločnosti odzrkadlí interaktívny český výtvarný happening Reliquiarum v nitrianskej Synagóge. Projekt je inšpirovaný stredovekými relikviármi, ale prenesený do našej doby, v ktorej sa “bohmi“ a “svätými“ stávajú idoly šoubiznisu. Funebráci českého súboru Wariot Ideal zavítajú na nitriansku pešiu zónu a na námestie s grotesknou eskapádou, ktorá reaguje na súčasné témy. Tanečná performancia bratislavského Divadla elledanse Dunaj prinesie súčasný tanec v štýle francúzskych valčíkov v sprievode akordeonistky. Inscenácia českého Divadla Lišeň Putin lyžuje prinesie do nitrianskych ulíc politickú frašku o obetiach Putinovej vlády, inšpirovanú knihou zavraždenej ruskej novinárky Anny Politkovskej Ruský denník ako aj príbehmi pozostalých po teroristických útokoch. Dejiskom predstavenia bude vojenský stan postavený na námestí pred Divadlom Andreja Bagara. Netradičné spojenie divadla, filmu a ulice si budú môcť návštevníci užiť počas divadelnej road movie Brkelemeke. Na ulici ožijú nielen filmoví hrdinovia, ale aj hrdinovia Dostojevského poviedok v predstavení Café Dostoyevski.

Mesto bude počas Divadelnej Nitry žiť tiež zaujímavými hudobnými projektmi na netradičných miestach, ktoré sa vždy začnú na námestí pred Divadlom A. Bagara – na “inom_námestí“ a poputujú mestom. Nitrania sa môžu tešiť napríklad na autorský folk nevšednej speváčky Katarzia, dychové kvinteto Slovak Brass Quintet, kvarteto Beat – oh – When Quartet, divadelný rock skupiny Jamestown a speváka Itcha Pčelára a aj tančiareň so slovenskou hudbou 30. až 50. rokov z dielne skupiny Slovak Tango. Na programe budú aj ďalšie výstavy, filmové premietania, počúvania rozhlasových hier a akcie pre deti.

Počas šesťdňového divadelného maratónu na prelome septembra a októbra ponúkne Divadelná Nitra špičkové zahraničné aj domáce inscenácie a medzinárodné premiéry. Festivalový hlavný program prinesie 13 inscenácií od divadelných tvorcov z deviatich krajín – z Česka, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska a Slovenska. Dominovať im bude šesť inscenácií unikátneho medzinárodného projektu Divadelnej Nitry, Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Aktuálne informácie možno nájsť na http://www.nitrafest.sk a tiež na sociálnej sieti Facebook.

Snímky z dokumentárnej tanečnej fresky Otvorení všetkému:

FESTIVAL: Divadelná Nitra

FESTIVAL: Divadelná Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X