Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. apríla 2015 Správy Nitra od NitraDen.sknitra.sk Jakub Kania © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

FOTO: Pripomenuli sme si 70. výročie oslobodenia mesta spod fašistickej okupácie

Slávnostným zhromaždením a položením vencov k Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu v Nitre si v utorok 31. marca pripomenuli obyvatelia Nitry 70. výročie oslobodenia mesta spod fašistickej okupácie.

Slávnostného zhromaždenia sa zúčastnili aj poslanci Národnej rady, predseda samosprávneho kraja Milan Belica aj primátor Nitry Jozef Dvonč, nechýbali ani zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a vojnoví veteráni. Primátor Nitry Jozef Dvonč vo svojom príhovore pripomenul, že v dnešnom uponáhľanom a vypätom štýle života si nemáme kedy uvedomiť ako neúprosne rýchlo ubieha čas. V spleti prežitého sú aj udalosti, ktoré nemožno z dejín vymazať a treba si ich neustále pripomínať a venovať im patričnú pozornosť. K takýmto udalostiam rozhodne patrí druhá svetová vojna a napokon – pre Nitru významný dátum – 30. marec  1945 – deň nášho oslobodenia.

„S úctou sa dnes skláňame najmä pred tými, ktorí obetovali svoje životy, aby zastavili fašistické plienenie. Boli to ľudia, ktorí opustili svoje rodiny. Doma po nich zostali vdovy a siroty a tiež matky a otcovia, ktorí sa nedočkali návratu svojich synov. Vojenský rozkaz a vlastenecký cit im prikazoval brániť svoju vlasť a vyhnať nepriateľa. Aj vojaci boli len ľudia. So zbraňou v ruke prežívali v zákopoch len vďaka svojim predstavám a túžbam. I oni snívali o mieri, predstavovali si ako budú žiť svoj život po návrate z frontu, keď všade zavládne mier. Žiaľ, nie všetkým bolo súdené vrátiť sa  domov. Tisícky mladých životov vyhaslo len preto, aby sme svoj šťastný život v mieri mohli prežívať aj my dnes. A na to by sme nemali zabúdať,“ zdôraznil primátor Jozef Dvonč.

V príhovore podrobne opísal udalosti spred 70 rokov, keď do Nitry prišla sloboda. Ráno 30. marca 1945 o 6. hodine sa začala delostrelecká príprava. Trvala 15 minút. Stovky delostreleckých mín a granátov zasypali prednú líniu nemeckej obrany. Niekoľko odvážnych ľudí zo Stračej cesty prinieslo pod Kalváriu sovietskej hliadke čln, na ktorom sa prepravila cez rieku. Na pravom brehu vytvorila malé predmostie a v priamom boji zničila na Kalvárii guľometné hniezdo. Ďalšie sovietske jednotky zničili na Kalvárii pri Misijnom dome mínometnú základňu. Prechod cez rieku sa uvoľnil. Najťažšie boje podstúpili jednotky 799. streleckého pluku, ktorý postupoval cez Tormoš – dnešnú Chrenovú do priestoru medzi Zoborom a severnou časťou mesta. Útoky a protiútoky sa striedali na obidvoch stranách. Veliteľ sovietskej divízie o 14 hodine 45 minúte nariadil útok na mesto naraz všetkými tromi plukmi, čo sa aj stalo a o 17. hodine bola Nitra oslobodená. Nemci pri svojom ústupe zapálili hotely Schiller a Grand, ktoré do tla vyhoreli. Podľa bojového hlásenia veliteľa 228. divízie, v bojoch o Nitru padlo 6 vojakov Červenej armády, 18  utrpeli zranenia. Vrchný veliteľ sovietskych vojsk vydal 30. marca 1945 rozkaz, v ktorom oznámil, že vojská 2. ukrajinského frontu maršála Malinovského Nitru oslobodili.

Slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Nitry spestrila svojím vystúpením Dychová hudba Ozbrojených síl SR a Ján Hrmo, herec Starého divadla K. Spišáka v Nitre, ktorý predniesol verše Vojtecha Mihálika. Súčasťou osláv bola prezentácia dobovej vojenskej techniky, výstroja a výzbroje.

[gallery2 id=“18945″]

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X