Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enviropopoludnie-ZS Fatranská_Rado Baláž (1)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. apríla 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skRadovan Baláž Radovan Baláž, Stanislav Kováč

FOTO: Na ZŠ Fatranskej sa konalo Enviropopoludnie

V pondelok 27. apríla sa konala na Základnej škole Fatranská prednáška kameramana, dokumentaristu voľnej prírody a strážcu prírody Stanislava Kováča z Nitry, na organizácii ktorej sa podieľal Nitriansky horský spolok.

Škola sa dlhodobo venuje problematike životného prostredia a cieľom tejto prednášky bolo pozdvihnutie environmentálneho cítenia detí, konkrétne prvákov a štvrtákov, ktorých bolo spolu v dvoch skupinách približne deväťdesiat. Stanislav Kováč deťom na úvod premietol „zážitkový“ film z ochranárskych aktivít vo voľnej prírode. Vo filme sa objavili jelene, daniele a medvede, deti sledovali krúžkovanie mláďaťa bociana čierneho, tiež monitorovanie netopierov zimujúcich hlboko v podzemí.

Enviropopoludnie-ZS Fatranská_Rado Baláž (2)
Foto: Radovan Baláž
Enviropopoludnie-ZS Fatranská_Rado Baláž (4)
Foto: Radovan Baláž

Následne sa dokumentarista počas prednášky snažil upriamiť ich pozornosť na živočíchy žijúce v antropogénnom prostredí, teda priamo v okolí našich obydlí, resp. priamo v nich. „Zameral som sa hlavne na netopiere, lastovičky, dažďovníky a belorítky, ktorých stavy výrazne klesajú hlavne kvôli necitlivo vykonávaným zatepľovacím prácam masového charakteru. Deti som pomocou názorných filmových ukážok oboznámil s ich praktickou ochranou a nezastupiteľnou funkciou, ktorú plnia v prírode a celom ekosystéme“, uviedol S. Kováč. Deti mali vzhľadom k veku vcelku veľký záujem a problematika ich zaujala. V diskusii sa živo zapájali do konverzácie a mali aj viacero zmysluplných otázok. „Dokonca uvádzali i vlastné skúsenosti so zachraňovaním rôznych druhov živočíchov“, doplnil prednášajúci ochranár. Základná škola Fatranská podporuje rozvoj environmentálneho myslenia žiakov a to prostredníctvom viacerých aktivít a projektov. Napr. v piatom ročníku do rámcového učebného plánu zaradili samostatný predmet environmentálna výchova.

Enviropopoludnie-ZS Fatranská_Rado Baláž (6)
Foto: Radovan Baláž
Enviropopoludnie-ZS Fatranská_Rado Baláž (8)
Foto: Radovan Baláž
Enviropopoludnie-ZS Fatranská_Rado Baláž (3)
Foto: Radovan Baláž

„Problematiku odpadu považujeme za závažný environmentálny problém. Vzhľadom na to realizujeme celoročný zber druhotných surovín – starého papiera a PET fliaš. Ďalej je to zber bateriek a drobných domácich elektrospotrebičov, v školskej jedálni je separovaný kuchynský odpad“, uviedol riaditeľ školy Pavol Halák. Doplnil, že sa žiaci zúčastňujú výchovných koncertov, filmových predstavení, ktoré sa zaoberajú problematikou životného prostredia a ekológie. Taktiež sa žiaci zúčastňujú Jarného čistenia Zobora a festivalu Vysoké hory Nitra, ktorý býva každoročne v novembri. V rámci festivalu sa realizuje tzv. „detský piatok“ určený žiakom nitrianskych škôl s filmami a prednáškami zameranými na ochranu prírody, pričom snahou organizátorov je upevniť environmentálne povedomie detí a ich vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. Obe spomínané podujatia organizuje pre verejnosť Nitriansky horský spolok, občianske združenie záujemcov o aktivity v prírode ako sú napr. vysokohorská turistika, skialpinizmus, turistika, cykloturistika alebo horolezectvo.

_S. Kováč
Belorítka domová, foto: Stanislav Kováč
Sokol myšiar_S.Kováč
Sokol myšiar, foto: Stanislav Kováč
Sokol myšiar-mláďa_S.Kováč
Sokol myšiar-mláďa, foto: Stanislav Kováč

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X